Zaragoza, hoofdstad van Aragón 17 Britse eilanden die Zaragoza van de finale-plaats trachtten af te houden, allen echter zonder succes: Shamrock Rovers, Heart of Midlothian (dat pas in een derde wedstrijd in Zaragoza met 1 -0 werd uitgeschakeld), Dunfermline en tenslotte Leeds United. Ook deze laatste clubs dwong een beslissings wedstrijd af, maar kon van het thuis voordeel aan Eiland Road geen gebruik maken: met 1 -3 stapten de blauw-witten ten tweeden male een Europese finale binnen. Opnieuw waren landgenoten daarin de tegenstanders, waarbij voor het eerst de beslissing in twee wedstrijden zou moeten vallen: het roemrijke Barcelona werd in eigen stadion knap met 1 -0 verslagen. Alle optimisme dat daarvan het gevolg was, bleek ongegrond. In de return scoorde Marcelino weliswaar twee maal, maar tweemaal Pujol en eenmaal Zaballa wisten een verlenging af te dwingen, waarin tenslotte Pujol met nog dertig seconden te spelen de beker uit handen van de blauw-witten sloeg. Van deze teleurstelling lijkt Zaragoza zich nimmer meer te hebben hersteld: nadien reikte Zaragoza nooit meer verder dan de kwart finale in een Europees toernooi. Na opnieuw de Spaanse beker te hebben veroverd in 1966, werden Skeid Oslo en Everton met één doelpunt verschil uitgeschakeld, waarna werd gestrand op Glasgow Rangers, dat na twee wedstrijden op een 2-2 totaalscore werd gehouden, en op een muntstuk dat scheids rechter Kitabdjian tenslotte moest laten beslissen en in Schots voordeel de grond raakte. In 1967-1968 werd voorde Jaarbeurscup aanvankelijk het Competitie 1986-87 (Zaragoza score steeds eerst genoemd) thuis uit Sevilla 2 -0 0 -3 Athlétic de Bilbao 0 -0 0 -1 Real Valladolid 0 -0 1 -1 Real Madrid 2 -2 1 -3 Espanol 0 -0 0 -2 Real Murcia 0 -0 2 -1 Union Las Palmas 2 -1 1 -1 Sporting de Gijon 1 -1 0 -1 Atlético de Madrid 1 -0 1 -2 Betis 2 -3 1 -0 Real Sociedad 1- -0 0 -1 Osasuna 1 -0 0 -1 Barcelona 2 -0 0- -0 Racing de Santander 4- -1 2 -1 Real Mallorca 0- -0 0 -2 Cadiz 1- -0 1- -0 Sabadell 2- -1 0- -1 Utrechtse DOS voorbijgelopen (een 3-2 nederlaag in Utrecht gevolgd door 3-1 winst in Spanje), maar was Ferencvaros in de tweede ronde al het Spaanse Waterloo. Het jaar daarop was Newcastle United te sterk middels de inmiddels ingevoerde dubbeltelregel: 3-2 winst in eigen huis gevolgd dooreen2-1 nederlaag in Engeland, nadat Trakia Plovdiv en Aberdeen wel waren uitgeschakeld. Stilte Daarna werd het enige tijd stil rond Real Zaragoza op het Europese toneel. Pas in 1974 plaatste de club zich weer voor de UEFA-Cup, waarin via Vitoria Setubal en Gornik Zabrze de derde ronde werd gehaald, waarin Borussia Mönchengladbach de Zaragozanen duidelijk terecht wees: 5-0 en 4-2. Een seizoen later moest de club zelfs al na één ronde het Europese hoofdstuk afsluiten* opnieuw met besliste cijfers: c Internacional Bratislava bleef met 5- 0 en 3-2 aan de voordelige kant van de score. Tien jaar duurde het vervolgens voor Real Zaragoza weer internationaal van zich kon doen spreken. Nadat op 26 april 1986 een doelpunt van Rubén Sosa tegen Barcelona de Spaanse beker had opgeleverd, keerde Zaragoza via het Europa Cup toernooi voor Bekerwinnaars op het internationale podium terug. Het avontuur leek een kort leven beschoren toen bij het favoriete AS Roma met 2-0 werd verloren. Maar via winst met dezelfde cijfers en daarna een betere strafschoppen- reeks werd toch de tweède ronde bereikt. Daar wachtte, bijna traditiegetrouw, een Britse tegenstander, de Welsmen uit Wrexham. Weer leek het doek voor Real Zaragoza te zullen vallen want in La Romareda bleef het 0-0. In Wrexham kwam er wederom een gelijke stand uit de bus maar de 2-2 was voor Real genoeg om zich voor de kwartfinale te plaatsen. Vitosja Sofia, het voormalige Levski Spartak beet zich daarin de tanden stuk op de Spanjaarden. In Zaragoza zorgden doelpunten van Roberto en Garcia Cortes voor 2-0 winst en 'uit' werd dat nog eens dunnetjes overgedaan. Mejias en Elvira scoorden in Sofia. Hoe het twee weken geleden in Zaragoza afliep weten we allemaal. Het moet wel heel vreemd lopen wil Ajax zich niet plaatsen voor de finale in het Bekerwinnaarstoernooi. Toch is voorzichtigheid geboden want de Spaanse trots en furie is nooit geblust voordat het laatste fluitsignaal heeft geklonken. Zaragoza, de thuishaven van Ajax' tegenstander van vanavond, is de hoofdstad van de Spaanse provincie Aragón. De stad ligt een kilometer of 200 landingswaarts ter hoogte van Barcelona en werd, u kunt het geloven of niet, volgens legende in het jaar 144 na de Zondvloed gesticht. Oude, zeer oude, tijden leken veertien dagen terug in het stadion La Romareda dus te herleven. De strategische ligging van het antieke 'Zalbuda' bracht vele eeuwen later de Romeinse keizer Augustus er toe zijn manschappen daar permanent te posteren waardoor Zaragoza ten tijde van de Romeinse overheersing een belangrijke militaire nederzetting werd. Het moet ook in de Romeinse periode zijn geweest, volgens overlevering ongeveer 40 jaar na Christus, dat de Maagd Maria in Zaragoza verscheen aan de apostel Joachim. Een belangrijke gebeurtenis voor de Zaragozianen die dit voorval nog steeds eren. In de afgelopen decennia is Zaragoza uitgegroeid tot een grote, industriële stad. Er worden vooral landbouwwerk tuigen en automobielen geproduceerd. Wat betreft folklore is 12 oktober de grote dag in Zaragoza. Het is de dag van de 'Pilon', de zuil, het symbool van het Aragónese vertrouwen. Door de straten trekt dan een carnevalske stoet van reuzen naar de basiliek van de Madonna. Daar worden dan enorme boeketten, afkomstig uit heel Spanje, gedeponeerd. Ook in oktober is Zaragoza het middelpunt van een grote en internationaal befaamde land- bouwbeurs. Voorde culinaire liefhebbers is de Zaragoziaanse keuken interessant. Beroemd is vooral de 'chilindron', een voor treffelijke saus die gebruikt wordt om speciale kip- en konijngerechten extra smakelijk te maken.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 17