samasebo Frisch Drukkerijen b.v. AJAX en HAARLEM: oude kennissen Voor: etiketten, folders, posters, periodieken, showcards, affiches, billboards en fotokaarten INDONESISCH RESTAURANT Met Sparta is Haarlem de tegenstander die we het verst in de Ajax-geschiedenis kunnen terugvinden. Direct nadat Ajax voor het eerst naar de eerste klasse pro moveerde, in 1911, behoorde de club die doorgaans als 'roodbroeken' wordt aan geduid, tot de tegenstanders. Op 5 no vember 1911 was de gereputeerde club uit de Noordhollandse hoofdstad voor het eerst te gast op het toen gloednieuwe Ajax-terrein aan de Kruislaan. Door doel punten van Houtkooper, Wolff en een strafschop van international Jur Haak en een tegentreffer van Piet van den Broecke haalde Haarlem met 3-1 de volle winst binnen. Gedurende het drie-jarige verblijf van Ajax in de hoogste klasse kwam men niet tot winst op de Haarlemmers. Anders was dat toen de club in 1917 terugkeerde op het hoogste plan. Zowel in Haarlem als in Amsterdam werd met 2-0 gezegevierd. Ruim twintig jaar lang moest Haarlem aan de Middenweg louter nederlagen incas seren, waaronder, op 16 februari 1930, de zwaarste van allemaal. Via Strijbosch (2), Mulders, Volkers (3) en Van Reenen (3) werd het liefst 9-0. Tussen 1939 en 1943 won Haarlem driemaal op rij in Amster dam, en de grootste Haarlemse productie dateert van 6 februari 1949, toen de score dankzij Wim Roozen (3), Kick Smit en Van Osch in 2-5 eindigde, waarbij Kees Bruins en Rinus Michels de Ajax-eer redden. Nadat ook in 1952 beide kam pioenswedstrijden tegen Haarlem voor Ajax verloren gingen, bleven de rood- witten in eigen huis ongeslagen. Het duurde tenslotte tot 18 december 1977 voor Haarlem weer een punt aan de strijd in Amsterdam overhield. Nadat Ruud Geels namens Ajax de score had geopend, produceerde Piet van den Berg zes minuten voor tijd de gelijkmaker. Bedenkelijker werd het op 18 maart 1984, toen het jarige Ajax werd vernederd door een Haarlem dat dat seizoen door de Duivendrechtsekade 87-88 1096 AJ Amsterdam Telefoon 020-930865 verkoop van Ruud Gullit aan Feyenoord zwakker geworden heette te zijn. Al na vijf minuten zorgde Wim Balm voor een Haarlemse voorsprong, een kunstje dat hij na 32 minuten nog eens herhaalde. Een Ajax dat wanhopig op zoek was naar de aansluiting, werd tenslotte definitief de nek omgedraaid toen John Verschoor, vier minuten voor het laatste fluitsignaal, voor de derde keer Hans Gal jé richting net stuurde. Een 0-3 overwinning dus voor Haarlem die na 32 jaar een klinkende en overtui gende genoemd mag worden. Een merk waardige uitslag ook gezien de resultaten in de 'omringende' jaren: de 0-3 volgde op nederlagen van 4-1 en 6-1en nadien volgden uitslagen van 4-3 en 5-1Grillige resultaten die de ontmoeting van van middag tot een gebeuren maken waarin Ajax weliswaar de beste papieren lijkt te hebben, maar de einduitslag zeeronzeker blijft. Evert Vermeer P. C. Hooftstraat 27 (hoek Hobbemastraat) 11

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 11