,,De beauties van Bassie en Bossie" Er zijn problemen en problemen. Noem het probleem waarmee Ajax worstelt gerust een prèttig probleem. Want een club die over spitsen beschikt van het kaliber Van Basten en Bosman heeft weinig reden zich te beklagen. Tóch is het even puzzelen geweest om de heren in één en dezelfde basiself naast elkaar te krijgen. Gelukkig voor Ajax en het Nederlandse voetbal is Johan Cruiff zo iemand die op de cruciale momenten van wanten weet. Zo krijgt de kijker van Studio Sport tegenwoordig het een na het andere schit terende doelpunt in zijn huiskamer te zien. In de meeste gevallen spelen Van Basten (22) en Bosman (21afzonderlijk dan wel getweeën een rol bij de tot standkoming van weerzo'n Ajax-feest. Daarbij is het vaak moei lijk vast te stel len welk doelpunt het mooist is. Want net ben je daar voor jezelf zo'n beetje uit, of het net bolt opnieuw. En eens te meer luidt het waardeoordeel: Wat een beauty. Zo doelpunten "Bassie" en "Bossie", zoals de overige Ajacieden ze noe men, er lustig op los voor Ajax. Dit in de wetenschap, dat het wellicht volgend seizoen is afgelopen, dat ze van eikaars aanwezigheid profiteren. Dat laatste heeft er trouwens niet zo gek lang geleden toe bijgedragen, dat Bosman gesprekken met bestuursdelegaties van Anderlecht en Sporting Lissabon afkapte en een nieuw tweejarig contract bij Ajax onderschreef. Aanvankelijk zou hij dat niet doen. In de stellige zekerheid dat hij tweede keus zou blijven zolang de naam van Europa's koningsschutter voorkomt op de loonlijst van Ajax, zocht hij ijverig naar een nieuwe werkgever. In die tijd liet hij de pers weten: "Ik heb in Brussel gesproken met Arie Haan. Die wilde me gebruiken als pure spits. Verleidelijk, maar ik heb het niet gedaan. Te meer omdat men mij bij Ajax voorhield, dat Van Basten op termijn toch zou weggaan". John Bosman is afkomstig van Roda'25 en de huidige zaterdageersteklasser RKAVIC. Als rechtsbenige voetballer, uitkomend op de linksbuitenplaats van het selectieteam van de KNVB, afdeling Amsterdam, zag Tonnie Bruins Slot hem in actie en toen duurde het niet lang of Bosman was Ajacied. In die tijd speelde hij meestal op het middenveld; hij leek toen nog wat klein van postuur. Eenmaal uitgegroeid, groeide hij in de hoofdstad uit tot een klas sieke spits die de kenners verbaasde vanwege zijn springkracht en zijn kop- sterkte. Vorig seizoen duurde het aanvankelijk enige tijd voor Bosman los was van de wisselbank. Pas toen Van Basten zich tijdens het bekerduel met RCH bles seerde, kwam men de naam van Bosman weer wekelijks tegen op de top- scorerslijsten. Sinds de winterstop maakte hij er zeventien, hetgeen zijn to taal aantal doelpunten voor Ajax in het vorig seizoen op 19 bracht. Met Van Basten als de gaten trekkende man en Bosman die hoogspringend de ballen inknikt, lijkt er dit seizoen nog veel moois te verwachten van Ajax. 17

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1986 | | pagina 19