De fraaie geschiedenis van Ajax—Fortuna (Sittard) Fortuna Sittard ontstond in 1979 als voortzetting van Fortuna SC, dat voor heen gemakshalve met FSC werd aan geduid en in 1968 was opgericht als fusie tussen Fortuna '54 en Sittardia, dat in 1951 de clubs Sittard, Sittardse Boys en VVS verenigde. Als u nu uw glaasje water op hebt, kunnen we een blikje werpen in de geschiedenis van de Watergraafs- meerse uitstapjes van de clubs. Een ge schiedenis die begon met de uitvinding van de Eredivisie in 1956, maar die na de degradatie van 1969 een gat van dertien jaar vertoont. Slechts tweemaal moest Ajax beide punten aan de tegenstander laten. De allereerste maal was dit het geval, op 16 december 1956. De Limbur gers, die uitkwamen met Frans de Munck, Wim Dormans, Guus Rabuda, Jan Noter- mans, Cor van der Flart, Arie Pieneman, Flenk Angenet, Wim Huis, Bram Appel, Bart Carlier en André Ravenstein, met menige klinkende naam dus, zetten Ajax al voor de rust op een 2-0 achterstand door een treffer van Bart Carlier in het goede en Ajacied Wim Anderiesen in het verkeerde doel. Het toeschouwersaantal in die wedstrijd (20.000) geeft wel aan hoeveel meer de gang naar de stadions er in de jaren vijftig zat. Ondanks de vele sterren werd de ploeg uit Geleen nimmer kampioen. Aan het eind van het betref fende seizoen was het toch Ajax dat met de titel ging strijken, met Fortuna op vier punten afstand als tweede. Na deze suc cesvolle opening van de reeks ontmoe tingen won Fortuna in De Meer nog slechts éénmaal, maar de manier waarop moge ook vandaag nog tot de verbeel ding spreken. Bij rust leidde Ajax met 1 -0 door een doelpunt van Henk Groot, waar na dezelfde speler en diens broer Cees de score tot 3-0 opvoerden. Ajax leek dus geramd te zitten, maar toen een kwartier voor tijd Fortuna Sittard via een doelpunt van Spitz Kohn (dezelfde ja) tot een te gentreffer kwam, kwam er iets over de Fortunezen dat men tegenwoordig nog slechts in een verhaal van Appie Happie kan verwachten. Vijf minuten na Kohns treffer prikte Peter Benen een tweede treffer achter Bertus Hoogerman, en weer twee minuten later liet Frans Kerens de gelijkmaker aantekenen. Een duizelend Ajax kreeg zes minuten voor het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Van der Veer tenslotte nog een vierde treffer om de oren door toedoen van Jan Notermans. En mocht u denken dat het publiek met die zeven treffers waar voor zijn geld kreeg, dan kan daaraan worden toege voegd dat beide ploegen nooit vies waren van een paargoals: ook uitslagen van 7-4 (in 1961), 6-3 (in 1963) en 7-1 (in 1967) prijken op de uitslagenlijst. En dan was er de slotwedstrijd van het siezoen 1982- 1983, toen Johan Cruijff afscheid nam als speler van Ajax met de merkwaardige score van 6-5, waarbij het feestende publiek scheidsrechter Bakker noopte tot een wat vroegtijdig affluiten. Jammer voor Fortuna, want als de gelijkmaker nog ter wereld was gekomen zou het het eerste (en tot op de dag van vandaag enige) punt zijn geweest dat de club sinds de fusie op Ajax zou hebben veroverd. Zeker in die wedstrijd zou ze dat niet misgund zijn geweest. Evert Vermeer Voor de tweede achtereenvolgende keer werd een niet-Ajacied gekozen tot Man of the Match. Nadat FC Groningen-doelman Sjaak Storm na de 0-0 in De Meer werd gehuldigd als de beste speler van de wedstrijd was het twee weken geleden Eagle Michel Boerebach die de op vallendste prestatie neerlegde op de Ajax-mat 15

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1986 | | pagina 15