VERANDERLIJK 19 /Tï-VVl-'-Al y*rJrM 0 »yf m Periodekampioenschappen in de eerste divisie, periodekampioen schappen in de hoofdklasse A, in de hoofdklasse B en in de hoofd klasse C (het zaterdagvoetbal volg ik niet) en nu ook nog periode kampioenschappen in de eredivisie. Maar daar doe ik niet aan mee. Het is niet meer bij te houden. Nederland is nacompetitieziek (mooi woord). De eredivisie (volg ik verder wel) heeft een jaar of wat geleden al met periodekampioenschappen gewerkt en dat werd een grote flop: voor een normaal mens was het allemaal niet te volgen (er moest re kening gehouden worden met afvallers die bijv. al een kampioen schap, beker of periode gewonnen hadden of zouden kunnen win nen). Zijn we dat dan alweer vergeten? En nu zal het nog complexer worden door al die achterstallige wedstrijden. En trouwens: je hebt negentig procent kans dat alle periodes gewonnen worden door de grote drie, die later weer afvallen doordat ze andere prijzen halen, waardoor je een nacompetitie krijgt van niet-periodekampioenen. Pikante noot: in België, waar maar in één afdeling (tweede klasse) een periodesysteem bestond, is men er helemaal van teruggeko men. We hebben onze handen al vol om de 'gewone' competitie normaal te laten verlopen. Een aantal jaren geleden werd in de hoogste afde lingen elke club die nog geen lichtinstallatie had verplicht gesteld er een te laten verrijzen. Uitgestelde/afgelaste wedstrijden konden (moesten) dan bninnen enkele weken worden ingehaald. Nu wordt Groningen-Ajax zomaar een halve competitie opgeschoven (de cember) en dat terwijl Ajax al een wedstrijd achter is (buitenlands avontuurtje). Gevolg: Ajax blijft voorlopig midenmoter en dat is niet bevordelijk voor het moreel en de rest. Dat van die lichtmasten was dus maar een grapje. Toch is er ookeen lichtpunt. Eindelijk wordt de eredivisie kleiner. Die is nu toch veel te groot voor een land als dit. Daarom snap ik al die bezwaren niet. In Zwitserland gaan ze zlefs terug naar tien. En: hoe minder clubs, hoe meer je tot de echte voetbalelite hoort in zo'n ere divisie. Zo houd je ook een Heracles of Veendam wat makkelijker buiten de poort. Het is alleen weer jammerdat de degradatieregeling in de eerste divisie en de onafhankelijkenklasse voorlopig van de baan zijn, vooral als starks deeerste divisie uittwintig clubs bestaat. Maar laten we niet te vroeg juichen en treuren. Men is in Zeist zo veranderlijk als de wind. Als we een jaar verder zijn, hebben we wel weer andere of aan gepaste regelingen. De bekercompetitie is immers ook bijna elk jaar weer een tikkeltje anders. H. OOIEVAAR

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1986 | | pagina 20