PLASTIC EN NEON UCHTREKLAME Beker wetenswaardigheden Het maken van vergelijkingen tussen de verschillende seizoenen is een hoogst moeilijke zaak, aangezien de beker reglementen onvoorstelbaar vaak veranderd zijn. Pas sinds de invoering van het betaalde voetbal is deelname voor de clubs verplicht. Daarvoor hing het deelnemen van allerhande zaken af: in de eerste twee decennia mochten clubs soms met twee elftallen deelnemen, een tijd lang mochten eerste-klasse clubs alleen met hun tweede elftal inschrijven en in de jaren dertig was het gebruikelijk dat het toernooi pas aan het eind van het seizoen werd afgewerkt, waarbij de clubs die kampioenswedstrijden moesten spelen, niet in de beker actief waren. Er zijn bovendien jaren geweest waarin niet simpelweg volgens het knock-out systeem werd gespeeld, maar voor ronden in poules plaatsvonden alvorens met het eigenlijke toernooi te beginnen, het laatst gebeurde dit in het seizoen 1967-1968. Tenslotte werd in heel wat seizoenen niet om de beker gespeeld, door de vele afgelastingen en tijdgebrek, om simpelweg door gebrek aan interesse. In het eerste na-oorlogse seizoen, 1945- 1946, werd wel met een toernooi begonnen, maar na de wedstrijden in de voorrondengroepen niet verder meer gespeeld, opnieuw wegens tijdgebrek. Pas sinds 1960-61, toen aan bekerwinst internationaal voetbal vast kwam te zitten, wordt netjes elk jaar om de beker gespeeld. Het forceren van een beslissing is op verschillende manieren gebeurd: voor en ook nog na de Tweede Wereldoorlog won bij een gelijkspel de uitspelende club, later werden de strafschoppen ingevoerd. Sinds 1977-78 werd vanaf de kwartfinales in twee wedstrijden gespeeld, in 1982 en 1983 gold dat zelfs voor de finale. De afschuwelijkste regel gold in 1982-83, toen zelfs het doelsaldo niet meer telde, en niemand meer wist waaraan hij toe was. Sinds het vorig seizoen wordt gelukkig het Britse systeem gevolgd: bij een gelijkspel wordt de wedstrijd over gespeeld op het terrein van de tegen stander, waarbij de tweede wedstrijd eventueel verlengd wordt. Is er ook dan geen beslissing, dan volgen straf schoppen tot de dood er op volgt. De halve en hele finale wordt verspeeld op neutraal terrein Dick Schoenaker krabbelt omhoog na wéér een doelpunt voor Ajax. In de dertigste minuut van de wedstrijd Ajax-Sparta smaakt de cap tain het genoegen zijn honderdste Ajax-doel- punt te maken. Met dat aantal is Dick de meest scorende middenvelder in de - betaalde - Ajax-geschiedenis AN RIN EON AC -VZeeburgerpad 17 1018 AH Amsterdam 020-65 80 60/65 8067 23

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1985 | | pagina 25