Met Cruijff en zo. Je móet, je móet. Tenminste zo voelde ik het. Je gaat na denken, piekeren zeg maar gerust en voor je het weet raak je overgeconcen treerd. Na de winterstop heb ik dat van me afgegooid, en ik ben als ik om me heen kijk niet de enige die dat heeft gedaan. Méér jongens zijn sterker teruggekomen. We spelen wat vrijer, wat ontspannender. Ik dacht dat dat voor iedereen zichtbaar moet zijn". De wisselwerking met André Hoekstra en Ruud Gullit loopt óók heel wat be ter dan pakweg een maand of drie geleden. Dat heeft ook te maken met jouw gestegen vorm. "In zekere zin wel. De hele achterhoede werkt soberder, zekerder dan toen. We krijgen bijna geen goals meer tegen, er wordt niet meer zo geklungeld als soms in het begin van het seizoen. Vorig seizoen verliep het uitverde digen heel anders, langzamer vooral, het ging over meer schijven. Johan ha mert er steeds op dat het sneller gebeurt en hoewel het zeker nog niet per fect is, zie je het met de week beter gaan. Er komen bepaalde automatismen in het spel, zoals bijvoorbeeld in het eerste half uur tegen Haarlem met Ruud (Gullit), Koko (Hoekstra) en mij. Dat liep perfect. En zo zijn er méér va riaties, meer in elk geval dan vorig seizoen. Je ziet het ook aan de doelpun tenmakers. We zijn niet meer alleen van Peter (Houtman) afhankelijk. We sco ren allemaal, als het moet. Daar komt bij ik heb het net al gezegd dat het achterin beter in elkaar steekt dan voorheen. Ik kan nu rustig gaan, om dat ik weet dat mijn plaats wordt overgenomen. De poort staat niet meer open, zoals de trainer dat noemt. Dat ik daarbij wel eens overdrijf ja, dat voel ik zelf ook wel". Het zal wel gezichtsbedrog zijn, maar het lijkt alsof jij steeds sneller wordt. "Vorig seizoen voelde ik dat ik snelheid kon maken. Nee, specifiek erop ge traind heb ik niet, snel ben je of je bent het niet. Waardoor ik nu sneller lijk? Omdat ik toen te vaak naar voren holde. Steeds zo'n sprint van zestig meter, en dan weer zestig meter terug omdat je plaats onvoldoende werd overgeno men dat gaat je niet in je kouwe kleren zitten en op het laatst is de scherp te eraf. Dan heeft het ook niet zoveel zin meer, hoe leuk het publiek het ook vindt. Dit seizoen ben ik het beter gaan doseren, ik wacht het juiste moment af. Véél gevaarlijker. En omdat mijn positie wordt overgenomen, hoef ik ook niet meer als een gek terug. Zo blijft de snelheid dus gehandhaafd, al moet ik uitkijken ik heb het al gezegd dat ik niet overdrijf". Jammer dat je zo nu en dan wat onbeheerst overkomt. Je tackelt wel eens té fel. "Je doelt op die actie tegen Den Bosch? Ik geef toe: toen had ik m'n kop er even niet bij. Dat komt je wilt winnen, je doet er alles voor, ren naar voren en weer terug en dan kom je twee keer dezelfde jongen tegen, een medespe ler bedoel ik dus, hè. Met andere woorden: niet iedereen werkt dan zo kei hard als jij. Daar kan ik dan slecht tegen, dan raak ik gefrustreerd en daar wordt dan zo'n knul van Den Bosch de dupe van. Dat is een fout van mij, dat. ben ik me heel goed bewust en ik let er ook op. Maar in Groningen had ik het 17

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1984 | | pagina 17