De grootste Hoewel Ajax vrij populair is hebben heel wat mensen schik als deze club eens van een la gergeplaatste verliest. In zo'n geval deel ik die vreugde en vooral vandaag ben ik ge brand op een pak slaag dat Ajax toegediend wordt. Toch heb ik dit seizoen, afgezien van een dag als deze, ook de neiging voor Ajax op te komen. Dat heb ik nooit eerder ge daan. Vanwaar die ommekeer? Nadat Ajax Cruyff, Lerby, Schrijvers en Kieft had weggedaan gaf niemand meer een cent om de titelkansen van de club, ook al heeft Ajax op elke positie nog een speler van naam staan en ook al is deze club maar liefst landskampioen en bekerwinnaar. Maar nee, Feyenoord wordt de nieuwe kampioen, PSV mag proberen de spanning erin te houden en Ajax komt niet meer in het stuk voor. Sommige journalisten hebben ons dat met zoveel nadruk wijs proberen te maken dat we haast zouden vergeten dat Ajax de rege rende landskampioen is en dat ook die mooie, nog altijd onvolprezen KNVB-beker in Amsterdam te pronk staat. Ook al zou Ajax geen wedstrijd meer winnen, kampioen en bekerhouder blijft het totdat een of meer andere clubs Ajax van de troon hebben gestoten. Maar dat gebeurt volgend jaar pas. Nu heerst Ajax, de machtigste club van Nederland, de club die altijd een van de twee hoofdprijzen wint, beide prijzen wint en an ders toch op z'n minst de bekerfinale haalt. Daar kan die andere club waar zoveel men sen mee weglopen, Feyenoord, niet aan tip pen. Ajax is de grootste, wat er voorlopig ook ge beurt. Maar hoe maak je iedereen dat duide lijk? In Italië, en sinds kort ook in ons eigen België, laten ze de regerend landskampioen een jaar lang met de kleuren van het land op de borst voetballen. Dat zou niet zo gek zijn bij ons, waar een kampioen niets krijgt, geen beker, geen schaal, geen plak. Zo'n em- bleempje met de rood-wit-blauwe kleuren is tenminste nog iets. Maar bij Ajax zou dat toch problemen opgeven. De bekende rode baan op het hemd wordt al opgesierd of besmet (lees wat u het liefst is) met de naam van de sponsor, het embleem van de shirtfa brikant en het embleem van de club zelf. Doe daar ook nog het bovengenoemde em- blee bij en elke Ajaxcied is een wandelend prikbord. Zoiets mag je geen voetballer aan doen maar daarom ook al die moeite die ik op deze bladzijde heb gedaan. H. Ooievaar. De "beer uit de "meer' heeft het hier moei lijk tegen Chris Verkaik. fHaarlem-Ajax KNVB beker 1979) 17

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1983 | | pagina 19