Gast van Ajax La Perche d'Or bar-bistro Precies tien jaar geleden meldde een stevig gebouwde maar wat schuchtere Oostenrijker zich voor de eerste training van Ajax dat toen getraind werd door de beminnelijke Roemeen Stefan Kovacs. Net vierentwintig jaar oud was Heinz Schilcher toen hij de stap van het bescheiden Sturm Graz naar de regerende Europese kampioen maakte. Voor veel voetballiefhebbers was deze aankoop een volslagen verassing, in tegenstelling tot bijvoorbeeld het aantrekken van ene Arnold Mühren datzelfde jaar, die bij Volendam al flink aan de weg getim merd had. Toch maakte Schilcher al een paar keer deel uit van de Oostenrijkse selektie en hadden onder meer Rapid Wien, FC Zürich en Fortuna Düsseldorf meer dan normale belangstelling getoond voor de robuuste verdediger. Aanvankelijk werd Heinz Schilcher regelmatig opgesteld door Kovacs, mede door blessureproblemen in de selektie. Eerst als libero, later als vleugelver dediger kreeg Schilcher een kans maar de timide Oosterijker miste toch de nodige brutaliteit om zich te verzekeren van een vaste plaats in het sterrenelftal. In de twee seizoenen dat hij deel uitmaakte van Ajax keurkorps groeide hij echter uit tot een uiterst betrouwbare wisselspeler waarop in tijden van nood nimmer vergeefs een beroep op werd gedaan. We hebben geprobeerd om Heinz Schilcher, die toch een wezenlijk aandeel had in de grote Ajax-successen, op te sporen en na veel speurwerk vonden we hem in de plaats waar hij zijn voetballoopbaan begon, in het Oostenrijkse Graz. Gevraagd naar zijn herinneringen uit zijn Ajax-tijd en zijn verdere wedervaren vertelt de inmiddels vierendertig jaar oude Heinz Schilcher: 'Natuurlijk heb ik het altijd jammer gevonden dat ik nooit een vaste plaats heb kunnen veroveren in het eerste elftal van Ajax, maar desondanks kijk ik toch met plezier terug op mijn Amsterdamse periode. Niet in de laatste plaats omdat ik in Amsterdam mijn vrouw Eline heb leren kennen. Mijn beste herinneringen bewaar ik aan het voorjaar van 1973. We moesten in de kwartfinale van het Europacup toernooi aantreden tegen Bayern München, waar toen klassespelers als Frans Beckenbauer, Gert Müller en Sepp Maier in voetbalden. Voor veel mensen be tekende Ajax Bayern München een vervroegde finale en niet helemaal onte recht. Vier dagen voor deze confrontatie moesten we in het Olympisch Stadion tegen Feyenoord spelen, een wedstrijd die in feite beslissend was voor het verdere verloop van de kompetitie. Feyenoord werd met 2-1 verslagen en Bayern speelden we met 4—0 van het veld! Dankzij een blessure van Barry Hulshoff speelde ik beide wedstrijden mee en nog steeds zie ik deze twee duels als de beste die ik voor Ajax heb gespeeld.' Na afloop van dat seizoen vertrok ik met mijn vrouw naar Paris FC en een jaar later zakte ik nog verder naar het zuiden af, naar het pasgepromoveerde Nïmes. Daar heb ik twee seizoenen gespeeld voor ik een tweejarig kontrakt tekende bij Racing Strassbourg. In 1978 ben ik teruggekeerd naar Oostenrijk, naar mijn oude club Sturm Grazen daar speel ik nu nog, als vrije verdediger. Ik heb hetererg naar Uw gastheer en gastvrouw Bob en Til Haarms Delflandplein 14 bij het Confectiecentrum 1062 HR Amsterdam Tel. 020-154629 Geopend van: maandag t/m vrijdag van 12.00-22.00 uur 6

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1981 | | pagina 8