AJAX-FEYENOORD De vorige editie van Ajax-Feyenoord is nog maar nauwelijks achter de rug of het Amsterdamse publiek wordt andermaal gekonfronteerd met deze onbetwiste klassieker van het Nederlandse voetbal. Het moet lang geleden zijn dat het Amsterdam-Rotterdam duel zo vroeg op het programma stond en het is heel goed mogelijk dat het vroege tijd stip van deze met sentimenten ge lardeerde wedstrijd van invloed zal zijn op de speelwijze van beide teams. Immers beide elftallen hebben de afgelopen periode wat veranderingen ondergaan, hetzij op technisch-taktisch gebied, hetzij qua spelerspotentieel. Deze relatieve onbekendheid met el- kaars speelwijze zal wellicht borg kunnen staan voor een 'open' wedstrijd, een etiket dat de ont moetingen tussen Ajax en Feye- noord overigens al jaar en dag siert. Met name de Rotterdammers heb ben flink wat veranderingen in de spelersgroep ondergaan. Even verassend als spektaculair was natuurlijk de terugkeer van de on- verslijtbare Willem van Hanegem. Vijf jaar geleden vertrok hij mokkend uit de kuip om zijn 'nadagen' te gaan slijten bij het bouwende AZ'67. Via de Verenigde Staten en de FC Utrecht genoot Van Hanegem een opvallende herwaardering en hij lijkt nu voorbestemd om de nieuwe Feyenoord-lichting de weg naar het succes te wijzen. In de oefenwed strijden, die zoals gebruikelijk de kompetitiestart voorafgaan, heeft de Kromme zich gemanifesteerd als de organisator die wat achter het eigen middenveld en vlak vóór de verdediging opereert. Een andere opzienbarende aanwinst (jazeker, een aanwinst in de letterlijke bete kenis van het woord!) is de negenentwintigjarige Andrej Jeliazkov. Deze veel voudige Bulgaarse international was reeds te bewonderen tijdens het grote clubtoernooi in Milaan, aan het einde van het vorige siezoen, en, meer recentelijk, tijdens het jaarlijkse Rotterdam-toernooi. Deze, door velen aanvankelijk met enige scepsis bekeken aankoop, viel zeker niet tegen. Achter de fagade van een wat slome tred gaat een grote hoeveelheid voetbalverstand schuil. Niet alleen spelbepalende kwaliteiten heeft Jeliazkov in huis, ook legt hij een voor zijn type speler opmerkelijke 'neus voor het doel' aan de dag. Een vergelijking met de vroegere Feyenoord-kanjer Franz Hasil, die ook zo gluiperig - in de goede zin van het woord - kon spelen, is zeker op zijn plaats minutenlang onzichtbaar om dan plotseling verassend uit te halen. Waarachtig een voetballer aan wie het voetbal publiek veel plezier kan beleven, deze Jeliazkov. De Feyenoord-verdediging, met aan het hoofd Joop Hiele die dit seizoen maar eens definitief moet bewijzen tot de topkeepers te behoren, is veranderbaar als een kaleidoskoop. International Bennie Wijnstekers zal zeker zijn van een vaste Beeld uit de wedstrijd Ajax-Feyenoord 4-1, seizoen 1980-1981. Ling scoort het eerste doelpunt. V.l.n.r. Bouwens, Zwamborn, Nielsen, Brard en Ling. 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1981 | | pagina 5