Voetbalklimaat Dat het leven van Betaalde Voetbal Organisaties over rozen ging moet toch al erg lang geleden geweest zijn. De tendens dat het ieder jaar steeds moeilijker wordt om het hoofd boven water te houden zet zich alleen maar voort. Het aantal kontraktspelers in Nederland neemt alleen maar af, de negatieve saldi worden niet minder en de uittocht van de betere voetballers is vrijwel niet te stoppen. Ajax vormt in het geheel geen uitzondering maar doet wel alle mogelijke moeite het tij te keren. Het aantal kontraktspelers van ruim dertig in het vorig seizoen is teruggebracht naar twintig. Niet minder dan 12 spelers zijn om verschillende redenen vertrok ken en slechts één speler (Jesper Olsen) is aangetrokken. Geen enkele club in Nederland kan zich permiteren een dusdanig aantal spelers onder kontrakt te hebben als voorheen het geval was. Aantallen van meer dan dertig vormden geen uitzondering. Het zou allemaal wel mogelijk zijn wanneer voldoende inkomsten uit welke bronnen ook aanwezig zouden zijn om enigzins verantwoord te werk te gaan. Deze tijden zijn momenteel niet aktueel. Het is bovendien dubbel zo moeilijk om de betere voetballers in Nederland te houden. Het vertrek van Frank Arnesen is een sprekend voorbeeld. Het is uiterst jammer een voetballer van een dergelijk gehalte te zien vertrekken. Financieel is het onmogelijk dit soort spelers te behouden. Omringende landen en niet te vergeten zuidelijk gelegen staten schromen niet ongelooflijke bedragen uit te trekken. Bovendien is het belastingklimaat aldaar, vergeleken met ons land erg verschil lend. Het zijn allemaal keiharde financiële feiten waar geen mens omheen kan. Maar er speelt nog iets anders een rol. En dat is de erkenning van de voetballer als artiest zoals dat ook in andere genoemde landen veel duidelijker aanwezig is. Het spelen voor betrekkelijk weinig publiek is voor een artiest nooit aantrekkelijk. Het zoeken naar roem, eer en erkenning ligt elders in Europa een stuk een voudiger dan in ons land. En wanneer voetballers de kans krijgen in het buiten land én financieel veel beter te worden én veel meer als artiest erkent te worden, dan is het die speler niet kwalijk te nemen dat hij ons land verlaat. De clubs zitten met dit probleem. Zij moeten maar kans zien dat met beperkte middelen goede voetballers hier blijven. Dat is vrijwel onhaalbaar. Financieel is de komst van het publiek alléén, lang niet voldoende om genoeg inkomsten te vergaren ter dekking van de vele onkosten aan salarissen. Men zoekt dus naar wegen het produkt voetbal te verkopen, men poogt het bedrijfsleven te aktiveren het betaalde voetbal te steunen in ruil voor reklame. Alleen maar om topvoetbal te blijven bedrijven. Heel anders zou het zijn wanneer de keuze gemaakt zou worden niet meer primair de intentie te hebben aan topvoetbal mee te doen. Dat zou veel problemen oplossen. Het is niet te hopen dat deze gedachte zou overheersen. Dan zou Nederland afglijden naar een niveau als bijvoorbeeld in Denemarken waar alle betere voetballers naar het buitenland vertrekken - inclusief (nog) Nederland - en slechts de grauwe middel maat overblijft. Dat kan nooit een goede zaak zijn. Gelijk Denemarken zou Nederland een soort voetbalschool worden voor Europa en daarbuiten. Het is doodzonde om talenten te zien vertrekken teneinde hun kunsten over de grens te laten vertonen. Schuldigen aanwijzen in deze heeft m.i. geen zin. Het wijzen naar elkaar heeft nog nooit iets opgelost. Het voetbalklimaat zal zich moeten verbeteren anders is Nederland hard op weg een voetbalnatie als Denemarken te worden. Alle betrok kenen zullen hieraan MOETEN meewerken, niet in het minst ter behartiging van de eigen belangen, maar zeker ook in het belang van het algemeen. Ajax zal de laatste zijn om hieraan niet mee te werken! Tijn Middendorp. 14

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1981 | | pagina 16