AGAM AMSTERDAM MERCEDES-BENZ dammers tegen hun eerste competitienederlaag aan. Nota bene tegen debutant Wageningen verloor de rood-witte formatie in De Meer met 2-4, een week later werd een moeizame puntendeling (1-1) bereikt bij NAC. Dat typeerde de matige start van de ploeg die toen nog onder leiding stond van Leo Beenhakker. Eind november kreeg Beenhakker Johan Cruijff naast zich als elftalleider. Cruijff 'debuteerde' in die functie op 30 november in de thuiswedstrijd tegen FC Twente, dat na een 2-3 ruststand met 5-3 werd verslagen. Tegelijk met Cruijff kwam Wim Jansen. Ook zijn entree bij Ajax ligt nog vers in de herinnering. Het debuut van Jansen was gepland op zondag 7 december in de Rotterdamse Kuip tegen Feyenoord. Jansen, die vooraf bekogeld werd met een ijsharde sneeuwbal moest helaas voor Ajax al snel geblesseerd afhaken in die wedstrijd. Precies drie maanden later speelde Ajax zijn laatste wedstrijd met Leo Been hakkerals trainer-coach. Na de 3-1 nederlaag bij PSV verhuisde Beenhakker naar Spanje, waar hij een contract tekende bij Zaragozza. De nieuwe hoofdtrainer werd (voorlopig) Aad de Mos, die er in slaagde om in tien achtereenvolgende competi tieduels en drie bekerwedstrijden ongeslagen te blijven. Onder De Mos stelde Ajax Europees voetbal veilig. Ondertussen trok Ajax de befaamde Kurt Linder aan als nieuwe hoofdtrainer. Hij begint zijn werkzaamheden officieel op 1 juli, maar is in feite al volop bezig. Bij de terugblik op Ajax' seizoen 1980-1981 mag zeker de doorbraak van enkele jeugdspelers niet onvermeld blijven. Willem Kieft was een openbaring in de spits. De 18-jarige Amsterdammer scoorde in de competitie 17 keer en maakte in het KNVB-bekertoernooi nog eens 9 goals. Maar ook Frank Rijkaard, slechts 18 lentes oud, maakte furore in het Ajax-team, dat nogal eens geteisterd werd door bles sures. De laatste maanden kwam ook Gerald Vanenburg (17) duidelijk in beeld. En dan mogen we de 20-jarige Jan Weggelaar ook niet vergeten. Geen slechte zaak, zoveel jeugdtalent, want wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Dat heeft een club als FC Utrecht bewezen. Net als Ajax beschikt de club uit de Domstad over veel jongeren die het in zich hebben om het helemaal te gaan maken. In samenwerking met enkele routiniers zijn ze ook bij FC Utrecht al zeer waardevolle krachten gebleken. Hierbij dringt zich een vergelijking op tussen Ajax en FC Utrecht. Bij de hoofdstedelijke ploeg is oudgediende Wim Jansen een 'meester' die de jeugd stuurt. Bij FC Utrecht is die rol weggelegd voor Wim van Hanegem. Jansen en Van Hanegem, samen wonnen ze ooit met Feyenoord de eerste Nederlandse EuropaCup. Nu, jaren later, zijn ze nog steeds zeer waardevol voor ons voetbal. Donauweg 11 -Amsterdam-Sloterdijk Telefoon 134631, na 18.00 uur 732770 N. J. van Galen voor nieuw verkoop en leasing op maat en STER-OCCASIONS voor Amstelveen: Amsterdamseweg 188, telefoon 455755 2

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1981 | | pagina 4