Ajax, tegenstander van hedenavond ZWOLLE PEC Zwolle zou vanavond wel eens een te groot obstakel kunnen zijn voor de huidige landskampioen want de amsterdammers maken een bijzonder moeilijk seizoen door. Natuurlijk bezit de ploeg nog voldoende kwaliteit om een plaatsje in de kopgroep veilig te stellen waardoor ook volgend zeizoen Europacupvoetbal is gewaarborgd, Maar op meer mogen de amsterdammers reeël gezien toch niet rekenen. Bij de aanvang van de competitie had de club maar één doel voor ogen en dat was prolongatie van de landstitel, maar nu de competitie voor bijna een kwart is afgwerkt blijkt overduidelijk dat AZ'67 dit seizoen toch te sterk zal zijn om zich door de amsterdamse club uit de Meer voorbij te laten streven. Bovendien heeft Ajax ook nog te maken met meerdere concurrenten zoals Feyenoord en FC Twente en met stellige zekerheid zal ook PSV zich alsnog daarbij voegen. Ajax is niet meer de ploeg die, zoals in het verleden, genadeloos over de tegenstander heen walst, nu moet er daadwerkelijk keihard gewerkt worden om tot sukses te komen. Die ontwikkeling was aan de vooravond van het huidige seizoen eigenlijk al voorspelbaar want in de voorbereidingsperiode werkte Ajax maar liefst 3 zware toernooien af, die de clubkas weliswaar spekten maar ook aan het licht bracht dat er sportief gezien nog wel het één en ander haperde aan de Ajax-machine. Ajax miste duidelijk Ruud Krol, de rustbrengende figuur in het centrum van de defensie. Hij vertrok na een lange staat van dienst in de Meer naar Amerika om daar zijn voetbalcarrière voort te zetten, terwijl hij gedurende de winterpauze in dat land zijn voetbalkwaliteiten in dienst stelde van het Italiaanse Napoli. Maar ook het virtuoze van de rappe balkunstenaar Simon Tahamata moet men in amsterdam ontberen, omdat het Belgische Standaard Luik, getraind door Ernst Happel, zich over hem ontfermde. Een transactie waar men achterafin Ajax-kringen mogelijk toch wel enige spijt van heeft gekregen, want Tahamata heeft zich inmiddels uitstekend hersteld van het vormverlies waaraan hij vorig zeizoen leed. Maar ook minder getalenteerde spelers zoals Karei Bonsing, Guido Pen, Ruud Kaiser, Ton Blankeren reserve-doelman Jager verlieten de club. De opengevallen plaatsen werden weliswaar opgevuld door de komst van de talentvolle doelman Hans Galjé (ex-fc Den Haag), Piet Hamberg (ex-Servette), Keje Molenaar (ex-volendam), Rini van Roon (ex-EDO), Steen Ziegler (ex-Hvodovre), Martin Wiggemansen (ex-fc Amsterdam) en Edo Ophof (ex-NEC), maar sterker is de amsterdamse selektie daardoor zeker niet geworden. Een gelukkige bijkomstigheid is de doorbraak van jeugdige talenten uit eigen kring, t.w. Eddie Rijkaard en de driftig scorende spits Kieft. Maar een opeenhoping van geblesseerde spelers bijft vooralsnog het grote probleem voor Ajax. Pim van Dord wordt afgekeurd, Meutstege, Ling en Hamberg zijn dit seizoen ook nog niet fit geweest en tot overmaat van ramp is daar ook nog Hans Galjé voor langere tijd aan toegevoegd. Doordat ook reserve-doelman Sjaak Storm is geblesseerd, moet Ajax het op de reservebank stellen met de niet geroutineerde Trock achter doelman Piet Schrijvers. Het gezicht van Ajax wordt nog meer dan voorheen bepaald door de 4 Denen Arnesen, Lerby, Jensen en Ziegler, mede door het vormverlies van Schoenaker. Ajax zal daarom zeker met gemengde gevoelens zijn afgereisd naar Zwolle om daar in een nagenoeg uitverkocht sportpark aan de Ceintuurbaan PEC Zwolle te bestrijden. Driemaal bracht Ajax de laatste jaren een bezoek aan de Overijsselse hoofdstad en tweemaal werd er met 3-0 verloren. De eerste keer was dat in de strijd om de KNVB-beker, PEC Zwolle was toen nog le divisieclub, de 2e nederlaag werd vorig seizoen geïncasseerd. Een jaar eerder bleek Ajax te sterk voor de Zwolse formatie en wonnen de amsterdammers met 3-0. In de 2 eredivisieseizoenen verloor PEC Zwolle in amsterdam beide duels met respectievelijk 4-2 en 2-0, maar gemakkelijk kwam de amsterdamse winst ook toen zeker niet tot stand. Allemaal facetten waaruit men de conclusie kan trekken, dat het vanavond wel eens een heerlijke voetbalhappening kan worden. P.E.C.-ZWOLIE 2

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1980 | | pagina 2