i AGAM AMSTERDAM BV MERCEDES-BENZ WAARDERING Bijgeloof in de voetbalsport, en niet alleen daar, is een bekend gegeven. Veel topsporters hechten veel waarde aan detailpunten die voor de buitenwereld nauwelijks waarneembaar zijn. Een vaste plek in de kleedkamer, een bepaald kledingstuk dragen op een wedstrijddag, bepaalde voetbalschoenen, veters of noppen dragen, in een bepaalde volgorde gemasseerd worden, een vaste plaats in de bus naar uitwedstrijden enz. enz., dat allemaal zijn detailpunten welke voor een buitenstaander weinig of niets te maken hebben met de prestaties op het veld maar die bij voetballers wel degelijk meetellen in hun voorbereiding op een wedstrijd. Iedere voetballer kent z'n eigen manier van voorbereiden en een oplettende toeschouwer kan op het veld daar wel iets van merken. Het trappen tegen beide doelpalen van Piet Schrijvers, het warmlopen van Wim Meutstege langs de middenlijn van het veld, het altijd als laatste opkomen van Ruud Krol voor de warming-up enz. Waarom dit allemaal? Wat zou er gebeuren wanneer Schrijvers de doelpalen niet zou beroeren, wanneer Meutstege zijn warming-up nu eens langs de zijlijn zou doen en Ruud Krol nu eens als eerste 'het veld op zou komen? U kunt van mij aannemen dat daar niet eens over wordt gedacht. Zoals het nu gaat behoort het ook zo en over een andere procedure wordt niet gesproken. Bijgeloof is eigenlijk een uiterst vreemde zaak maar telt wel mee in het totale spel. Toeschouwers, althans trouwe en emotioneel betrokken supporters hebben iets dergelijks ook. Ik ken mensen die naar bepaalde uitwedstrijden nooit gaan omdat Ajax anders verliest. Wanneer regelmatig blijkt dat de praktijk dit bewaarheid gaat men er van zelf in geloven. Tot die vlieger natuurlijk een keertje niet op gaat en dan is het over. Ajax heeft meer dan eens bij de Go Ahead Eagles in Deventer verloren. Zelfs in die glorieuze Europa Cup jaren, waarbij Ajax met één verloren wedstrijd de landstitel pakte, zorgden juist de mensen uit Deventer voor de ene misstap van Ajax. De laatste twee seizoenen evenwel werd de volle buit binnengehaald en bleven de Go Ahead Eagles met lege handen staan. Vorig jaar was dat het breekpunt op weg naar de achttiende landstitel en ook dit seizoen was de 0 - 1 winst voor Ajax van groot belang voor het verdere verloop van deze competitie. En in beide gevallen was ondergetekende niet aanwezig! Over bijgeloof gesproken Maar niet alleen de Eagles maar ook Donauweg 11 - Amsterdam-Sloterdijk Telefoon 134631, na 18.00 uur 732770 N. J. van Galen ff voor nieuw verkoop en leasing op maat en STER-OCCASIONS voor Amstelveen: Amsterdamseweg 186, telefoon 458151 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1980 | | pagina 5