^porthuis 1 onnie ironie adidas yLtrob0 voor kwaliteit en service quick elektrotechniek pompinstallaties waterzuivering centrale verwarming r-i 1 rr\ i Dealer: PUMA Badkleding;: HEINZELMANN - TRIUMPH - TWEKA I Voorverkoop Middenweg' 147, Amsterdam-Oost, Tel. 946257 AJAX jaar lang onafgebroken Europees voetbal speelt. Ajax is in dat opzicht werkelijk uniek. Vandaar dat iedereen Ajax kent. Waar ook ter wereld. Komt ook door het feit dat spelers die bij Ajax vertrekken elders furore maken bij andere clubs. Kijk naar Rep, Mühren en vergeet Anderlecht niet met Haan, Dusbaba en Geels (hoewel laatstgenoemde enigszins van het toneel verdwenen schijnt te zijn), om over Cruijff en Neeskens maar te zwijgen. In Amerika hebben Michels, Cruijff en Suurbier elkaar blijkbaar weer gevonden en zal ongetwijfeld de naam Ajax niet onbekend zijn. Ajax lijkt soms op een opleidingsinstuut voor voetballers die het vak bij de professionele aanpak van de club leren en daar later elders en in een andere omgeving profijt van trekken. In feite is Ajax ook een voetbalschool. Natuurlijk primair niet voor andere clubs, maar voor de vereniging zelf. Het hele beleid onder aanvoering van voorzitter Ton Harmsen is op de jeugd gericht. Daar moeten de talenlten vandaan komen. Dat wil niet zeggen dat Ajax nooit een speler zal kopen. Daar ontkom je als echte topclub niet aan. De doorstroming van talenten vanuit de eigen jeugd gaat soms niet zoals men dat wenst. Het eerste elftal kan zich niet permitteren zwakke plekken te hebben, omdat er van uit de eigen gelederen geen toevoer is. Dan zal er gekocht moeten worden. Maar aankoopbedragen van een miljoen of meer zullen niet voorkomen. Men zal het altijd zoeken in het aantrekken van jonge spelers en niet meer het oog laten vallen op voetballers, waar op langer termijn weinig ontwikkeling in zit. Het aantrekken van spelers als Piet Wijnberg en Ruud Kaiser zijn goede voorbeelden hoe het wèl moet. Vooraf is nooit te zeggen of een aankoop goed of minder goed zal zijn. Het zal altijd maar weer moeten blijken. Voetballers kunnen bij de ene vereniging opvallen en bij Ajax niet uit de verf komen. Dat is vooraf niet te bepalen. Hetzelfde geldt oc-k voor de doorstroming uit de eigen jeugd. De ontwikkeling van een voetballer kan plotseling stil staan, waardoor hij net niet dat beetje extra weet op te brengen om het hoogste te bereiken. Dat hoeft niet alleen voetbaltechnisch te zijn, maar ook mentaal wordt er enorm veel van een profvoetballer verlangd. En niet iedereen is daar tegenop gewassen. De mentale eerste oosterparkstraat 110, amsterdam telefoon 353353 en 945355 4

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1979 | | pagina 6