Hoe AJAX en FC TWENTE zo ver kwamen vielen. In totaal won Ajax in het betaalde voetbal vijfmaal de Nederlandse Cup. De eerste keer dat Ajax de beker won, was in 1917, toen het nog in de tweede klasse speelde, maar wel het volgend seizoen nota bene bij keuze in de nieuwe eerste klasse A verscheen. De tegenstander was toen VSV, dat in de derde klasse uitkwam, maar wel juist toen naar de tweede klasse promoveerde. Ajax won met 50 en dat gebeurde dus tijdens de eerste wereldoorlog. De tweede keer dat Ajax op de wisselprijs beslag legde was in 1943, dus tijdens de twééde wereldoorlog. De club won toen met 32 van DFC in een wedstrijd, die door scheidsrechter dr. Van Moorsel een paar maal moest worden onderbroken wegens luchtalarm. Eerlijk gezegd, vind ik het zelf merkwaardig dat ik beide wedstrijden heb bijgewoond. Op een enkele uitzondering na heb ik trouwens alle door Ajax gespeelde finales gezien. Ook de twee keer dat Ajax verloor: in 1968 op het ADO-veld met 21 van ADO en in 1978, verleden jaar dus, in het Olympisch Stadion met 10 van AZ'67. FC Twente kan niet op een dergelijke prestatielijst terugzien. Evenmin als Sportclub Enschede en Enschedese Boys, de twee clubs, die in 1965 de handen ineensloegen en door een fusie in de top tot FC Twente kwamen. Geen van beide heeft ooit de bekerfinale bereikt. Slechts tweemaal kwamen de Twentenaren in de eindstrijd en slechts een maal wonnen zij de beker. In 1975 verloren zij in het Feyenoord-stadion, waar de laatste jaren gewoonlijk de finale wordt gespeeld, met 10 van FC Den Haag. In 1977 echter wonnen zij op het terrein van NEC te Nijmegen, met 30 van het toen nog in de eerste divisie uitkomende PEC-Zwolle, zij het pas na verlenging. Opvallend is toch wel dat nu in de laatste vijf seizoe nen FC Twente al voor de derde keer de eindstrijd heeft bereikt. Dus in de tegenwoordige tijd toch wel degelijk een Cupfighter! De laatste constatering geeft mij het recht bij voorbaat van een open strijd te gewagen. Het is trouwens gebleken dat FC Twente de laatste weken alles op alles heeft gezet om de beker te winnen. Men mag natuurlijk nooit zeg gen dat de club het in de competitie opzettelijk liet zitten, maar een feit is wel dat de beste prestaties in de bekerwedstrijden werden geleverd. Het zou met dat al uiterst voorbarig zijn Ajax bij voorbaat als de grote favoriet aan te merken. Zo geweldig is het spel van de Amsterdamse roodwitten nu ook weer niet. Het kan en moet een spannende strijd worden, daar rekent het publiek op, vooral eigenlijk de ongetwijfeld nog talrijke neutrale toe schouwers. Onze twee finalisten behoefden als eredivisieclubs in de eerste ronde niet uit te komen. Daarin speelden namelijk de 19 clubs uit de eerste divisie plus 9 amateurclubs, namelijk de kampioenen van de hoofdklasse amateurvoetbal en van de eerste klasse zaterdagvoetbal, benevens drie periodekampioenen van de hoofdklasse en tenslotte de bekerwinnaar zaterdagvoetbal. Voor het 7

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1979 | | pagina 7