Wat beide ploegen in het veld brengen afwerking van het tournooi baarde telkens zorgen. Er werd van alles aan gedaan om te pogen de eigenlijk nimmer bevredigend geworden belang stelling op te wekken. Zo zijn de clubs enkele malen geografisch in kleine poules ingedeeld, waarin zij halve competities verwerkten, alvorens volgens het afvalsysteem oftewel knock-out-systeem in feite het kenmerk van bekervoetbal verder te gaan. Het voordeel was wel dat een club niet na één nederlaag was uitgeschakeld, maar men is er toch weer van teruggekomen. Nu is het, zoals elders is meegedeeld, zo geworden dat de clubs uit de eredivisie de eerste ronde niet behoeven te spelen. En in de tweede ronde kunnen de clubs, die in de competitie van het laatste seizoen de bovenste acht plaatsen innamen, niet in die tweede ronde tegen elkaar uitkomen, zodat zij als het ware worden geplaatst. Het streven is er wel op gericht zo snel mogelijk tot een aantal van 32 te komen, zodat het tournooi verder regelmatig kan worden afgewerkt. Het is voorheen wel gebeurd dat een verliezende club door loting terug kon komen om tot een veelvoud van 2 te komen, maar daarvan is men m.i. terecht afgestapt. Het thans gevolgde systeem voldoet feitelijk nog het best en inderdaad is doorgaans de belang stelling bij de kwartfinales en uiteraard nog meer bij de halve finales be vredigend te achten. Herhaaldelijk is de finale een aantrekkelijke strijd geweest. Ik herinner mij met name die tussen NAC en NEC in 1973. Ik had daags tevoren in Belgrado Ajax voor de derde maal in successie de Europa-Cup voor landskampioenen zien veroveren door Juventus met 10 te kloppen, maar in werkelijkheid was de Nederlandse „Cupfinal" in het Feyenoord-stadion een veel aantrek kelijker spektakelstuk, mede dank zij de sfeer die de supporters van beide clubs opriepen. Nac won toen verrassend met 20 van het sterker geachte en dus favoriete NEC. Het is een bekend feit dat Ajax zich wat het aanschaffen van spelers betreft meer kan veroorloven dan FC Twente, dat in de loop der jaren tal van goede spelers heeft zien overgaan omdat daardoor de kaspositie kon wor den verbeterd. Om maar enkele namen te noemen: de gebroeders Willy en René van de Kerkhof, die met trainer Kees Rijvers naar PSV vertrokken. Voorts doelman Piet Schrijvers (nu Ajax) en René Notten (via eveneens Ajax naar Feyenoord), Zuidema (via NEC naar Ajax, maar sindsdien door blessures uitgeschakeld). Laatstelijk Arnold Mühren en Frans Thijssen, die nu voor de sterke Engelse club Ipswich Town uitkomen, en tenslotte Piet Wildschut, die de gelederen van PSV is gaan versterken. Daar staat tegen over dat FC Twente ook wel goede spelers heeft kunnen aantrekken, zoals de beide Noren Thoresen en Lindsted, de jonge FC Den Haag-speler Romeo Zondervan en wat eerder doelman Van Gerven, die bij PSV overtollig was geworden. Voorts Heini Otto van FC Amsterdam en Jaap Bos van FC Groningen. 21

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1979 | | pagina 21