Johan Cruijff, het fenomeen gaat heen door: Cees van Nieuwenhuizen Ooit hoe lang zal het alweer geleden zijn werd de tiener Johan Cruijff gepasseerd voor het elftal van Am sterdam dat samengesteld moest worden voor het tradi tionele Vierstedentoernooi. Niet omdat het sprieterige joch uit Betondorp de balkunst te weinig verstond, in tegendeel beweerden toen al sommige kenners, maar omdat-ie te fragiel, te breekbaar oogde. Zo'n broos ta lent in de dop moest nog gespaard worden... Een frêle vedette zou hij later dan ook. vaak, gaan he ten. Later, in de jaren waarin hij opzien baarde. Op ve lerlei manieren, maar vooral toch steeds weer als die ge niale voetballer. Johan Cruijff heeft de meest beoefende aller sporten niet alleen meer dan een decennium lang beheerst, hij heeft er ook nieuwe dimensies aan gegeven en de grenzen ervan tot ver buiten de arena's verlegd. Om zijn virtuositeit aan de bal, zijn veelal onnavolgbare bewegingsvarianten, zijn onvergelijkbaar inzicht in het spel én om de wijze waarop hij zijn beroep van voetbal prof ook buiten de stadions uniek inhoud gaf, ontpopte hij zich tot een fenomeen. Johan Cruijff werd een Superstar; dat wil zeggen heel veel méér dan een vedette, het niveau waarop andere met veel sporttalent begenadigden doorgaans blijven ste ken. Hij is thuis gaan horen in een exclusief rijtje namen waarvan ik mij er na enig nadenken niet meer her inneren kan dan Mohammed Ali, Pele en Eddy Merckx. De miljoenen guldens waarmee de New York Cosmos geprobeerd hebben, die superstar te bewegen toch nog een jaartje door te spelen bevestigen eens te meer het in ternationale stardom van de, na vanavond, Vinkeveense voetballer in ruste. Johan Cruijff heeft alle verleidelijke offertes uit Ame rika, Spanje, Engeland, Nederland, Frankrijk, noem maar op, afgeslagen. Maar weinigen zullen dat begrij pen. Zoals, eerder al, ook maar weinigen begrepen waar om hij niet nog eens, voor een tweede keer, een WK-po- dium wilde betreden. Maar het is uiteindelijk ten aan zien van de beëindiging van zijn carrière net zo gegaan als ten aanzien van „Argentinië". Johan Cruijff heeft zich door niemand laten overreden, volhardde in zijn veel eerder ingenomen standpunt. Op 7 juli 1974, de dag van de verloren WK-finale in München, vertelde Cruijff mij al dat hij vier jaar later niet nog eens zo'n slopende wedstrijdenreeks wilde meemaken. Niet in de laatste plaats omdat die dan plaats zou vinden in Zuid-Ameri- ka, zo ver en lang van huis. Alle smeekbedes ten spijt, hield hij voet bij stuk. Kort daarna verklapte hij me in Barcelona óók al, aan het eind van het seizoen waarin hij 31 jaar zou zijn geworden zelfs definitief een streep on der zijn carrière te zullen zetten. En ook op die beslissing heeft hij niet meer willen terugkomen, hoe mooi de aan biedingen op zich ook waren. Jammer, verzuchten we nu in koor, op de avond van de Erewedstrijd die hem de blanke Pele, de beste voet baller aller tijden en wat zijn er al niet meer voor super latieven voor hem bedacht zo toekomt. Jammer, maar óók te respecteren. Wie, zoals ik. de moeite zou hebben kunnen nemen om de afgelopen dagen in een sportar chief te duiken en veel van wat over Cruijff geschreven is in vogelvlucht door te nemen, die kan niet anders dan aanvoelen hoe zwaar de jaren aan de internationale sporttop wel moeten hebben ingevreten op de „frêle ve dette". Het levensverhaal van Johan Cruijff laat zich namelijk niet alleen lezen als een schelmenroman met een happy end. Het is ook de story van een supertalent dat een soms erg hoge prijs betaalde voor het feit dat hij een stuk bezit was van een miljoenenpubliek. Een verhaal vol plussen maar ook met minnen, een verhaal over blessu- repijn die vaak weggebeten moest worden, een verhaal over rellen en conflicten en over schitterende acties, een verhaal in juichende tonen meestal maar zeker ook met giftige commentaren en reacties. Johan Cruijff zelfheeft niet nagelaten om, ter motive ring van zijn besluit om er toch echt een punt achter te zetten, te wijzen op de randverschijnselen waarmee hij als stervoetballer van dag tot dag te maken had. „Een complex van factoren is dat" hield hij zich dan meestal op de vlakte. Wie de krantekoppen doorneemt van „Vijftien jaar Johan Cruijff' kan althans een deel van de omvang van dat complex bevroeden. Vijftien jaar Johan Cruijff, de rasvoetballer. Een tijd perk dat hier vanavond afgesloten wordt. Met U zal ook ik erbij zijn. Om. nog één keer misschien, zo'n actie te zien die mij het werken zo vaak tot een plezier maakte in de afgelopen jaren. Laten we hem vanavond nog één keer nauwlettend bespieden en zijn laatste bewegingen aan de bal opslaan in onze herinnering. Veel van wat-ie in het veld heeft laten zien is namelijk te mooi geweest om zomaar te vergeten! Johan Cruijff zelfs voor Oriali ongrijpbaar in Ajax' Europa-Cup- finale tegen Inter-Milaan 5

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1978 | | pagina 5