Waar zit je? het ijzersterke café op de Nieuwmarkt 15 WORDT U OOK LID VAN DE SUPPORTERSVERENIGING Inlichtingen bij het secretariaat verbeelding heb om te denken dat ik ooit dat peil zal bereiken; maar ik zal mijn spel wel verbeteren. Datzelfde geldt naar mijn bescheiden mening ook voor voetbal. Je kunt twee kanten op: je kijkt naar een mindere ploeg en je leert hoe het niét moet, of je kijkt naar een betere (beste!) ploeg om te kijken hoe het wèl moet. Ik kies duidelijk voor het laatste. Want als het allemaal niet zo goed gaat is het leuk om te weten hoe het niét moet, maar het is veel effectiever om te leren hoe het dan wèl moet. In deze context plaats ik de opmerking van Heinz Stuy: „Ik heb het bij Ajax allemaal meegemaakt tijdens een periode van grote successen." Daarbij is het totaal niet van belang of Heinz persoonlijk aandeel heeft gehad of dat hij op een reservebank zat. Waar het om gaat is de achterliggende gedachte: wat kan succes brengen? Het gaat om methodieken. En daarom lig ik niet wakker van enige uitspraken in V.I., omdat de „overgebriefde" methodiek van een ploeg die eens wereldsuccessen boekte, ons kan helpen om uit de underdog-positie te komen. Je behoeft slechts te willen luisteren om voor jezelf het „broodigste" eruit te pikken en er je voordeel mee te doen. Je zou b.v. een uitspraak van Prins Carlos, tijdens een TV-uitzending van 10 oktober, eens in de praktijk kunnen brengen: het gaat niet om de groep als zodanig of de man die namens die groep spreekt, het gaat om het voorstel tot verbetering van een bestaande situatie die geen bevrediging geeft; het voorstel moet worden beoordeeld, niet het „aar dige" gezicht van de man die het brengt, of het onaardige presenteren, want ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is. Daarom de vraag aan FC Amsterdam: Hoe kwam eigenlijk het grote succes van Ajax ooit tot stand? Alleen de aanwezigheid van ene Cruijff, ene Nees- kens, ene Keizer, ene Swart of ene Vascovic? Welnee, zij vormden de basis van iets heel anders: hoe combineer ik mensen met hun eigen individualiteit tot één homogeen team? Dat was het succes van Ajax. Grote successen door goede spelers EN de juiste aanpak tot „fabriceren" van een lopend geheel. FC Amsterdam heeft geen Cruijff, geen Nees- kens of Keizer. FC Amsterdam zeggen de insiders en de pers - heeft wel kwaliteit in huis, en daarom verdient het zeker aanbeveling om eens te vragen: Heinz, vertel eens, wat ontbreekt ons om dat optimaal te benutten? Luisteren en er het „broodigste" uit pikken. Dat is management. Dus waarom kwaad worden? Ik zei het al: van de hak op de tak. Vandaag gaat het tegen een Ajax dat geen vergelijking heeft met het Ajax van weleer. So what? Van het Ajax van weleer hebben we genoten tot in het merg van onze botten; maar het Ajax van heden biedt mogelijkheden voor een interessante voetbalpot, omdat de winnaar niet tevoren vaststaat. Is dat niet waar de echte liefhebber op rekent? Ik zei het al eerder: een gelijk spel tegen een topper, daar tekenen we voor, maar een overwinning is natuurlijk altijd beter. Maar als het een gelijkspel wordt, dan graag met 7-7, want bij 0-0 lijkt het op een begrafenis waarbij de overledene niet aanwezig is, zodat we ons afvragen: waarvoor zijn we eigenlijk gekomen? Van de hak op de talc, soms is het leuk om eens wat op papier te zetten en het niet na te lezen vóór het gedrukt is. Zoals vandaag tegen Ajax. Want voor Amsterdam als stad blijft ongewijzigd: het gaat tussen Amsterdam en Amsterdam, tussen Ajax en de Lieverd jes; wie doet 't het beste (of, zoals u wilt, het minst slecht?) Ik wens u véél doelpunten. Fred Harting Amsterdam-C. Telefoon 020-229672 7

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1977 | | pagina 9