DE SCHIJNWERPER OP DICK v. d. BOSCH Een schijnwerper opvan Ajax maken is eigenlijk onnodig, daar deze club voor velen van u geen geheimen meer kent. Sla de kranten maar open en er staat altijd wel iets over de club in. door Toch in deze schijnwerper wat over Ajax in het verleden. Een korte historie is dachten we toch wel op z'n plaats. Op 18 maart 1900 werd Ajax opgericht en speelde dat jaar in de competitie van de Amsterdamse Voetbalbond. Reeds in het seizoen 1902/1903 promoveerde zij naar de 3e klasse der K.N.V.B. en een seizoen daarna naar de 2e klasse. In de loop van 1908 had een fusie plaats met de sterke 3e klasse vereniging "Hol land". Na een kort verblijf in de le klasse degradeerde zij weer naar de 2e klasse. Door de le wereldoorlog werd de promotie stopgezet, hoewel Ajax 3 jaar achtereen kampioen der 2e klasse werd. Door de opmerkelijke prestaties door het le elftal geleverd, werd zij op 15 juli 1917 door de bondsvergadering bij "keuze" ge promoveerd naar de le klasse. Reeds in hetzelfde seizoen werd het eerste kampioenschap van Ne derland behaald. Totaal is Ajax zestien maal kampioen van Nederland geweest. Veel heeft de Vereniging te danken aan krachtige leiding van e besturen in al die jaren en bovenal aan de wel zeer populaire trainer Jack Reynolds, wiens les sen en kennis zeer veel hebben bijgedragen tot de suksessen. En vergeet vooral van latere tijd de periode Michels niet. Vele spelers heeft Ajax in de loop der jaren voor het Nederlands elftal af gestaan. Allen te noemen zou teveel plaatsruimte vragen, maar enkele van vroeger willen wij toch wel even noemen, n.l. De Natris 20x, van Kol 33x, Anderiesen 46x, Stoffelen 12x, terwijl Rinus Michels tot 5 Oranje wedstrijden kwam. Namen van spelers van latere en deze tijd besparen we u maar. Sinds de invoering van het betaalde voet bal hebben Haarlem en Ajax lOx in competitie verband tegen elkaar gespeeld. De resultaten waren: 1969-70 Haarlem-Ajax 0-1 Ajax-Haarlem 4-0 1970-71 Haarlem-Ajax 0-5 Ajax-Haarlem 4-0 1972-'73 Haarlem-Ajax 0-4 Ajax-Haarlem 3-0 1973-'74 Haarlem-Ajax 0-1 Ajax-Haarlem 5-0 1974-'75 Haarlem-Ajax 1-4 Ajax-Haarlem 4-0. Zoals u ziet scoorde Haarlem in die 10 wedstrij den tegen de Amsterdammers slechts lx, Piet v.d. Berg was de maker van het doelpunt. Tegendoelpunten kreeg Haarlem er maar liefst 36. Laten we er vandaag wat aan doen! I (zie verder Topscoordertjes). Een moment uit de laatste wedstrijd Haarlem- Ajax: de oefenpartij vorig seizoen tijdens de vorstperiode. Boudewijn de Geer kijkt gespan nen naar de verrichtingen van doelman Schrijvers. 11

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1976 | | pagina 11