Café 'Bobby Haarms SPELBEPALEND Het is toch eigenlijk ieder jaar weer een vreemd verschijnsel dat Ajax bij Excelsior in moeilijk heden komt. In de meeste gevallen worden de winstpunten wel binnengehaald, maar gezien het verschil op de ranglijst moet dat toch kun nen met minder inspanningen en moeite dan veelal het geval is. Met de laag-geklasseerden heeft Ajax in de regel toch al de handen vol, terwijl minder getalenteerde clubs het bij de teams uit de onderste regionen met grotere cijfers winnen. Telstar bijvoorbeeld ziet kans Excelsior in eigen huis met 1 - 5 te kloppen. Ajax moet tachtig minuten tegen een dubbel blanke stand aankijken om tenslotte op de val reep nog met 0-2 winst naar huis te gaan. Wedstrijden als deze blinken nooit uit in schoonheid. Excelsior had praktisch alle be schikbare manschappen nodig om de gelijke stand zo lang mogelijk vast te houden. Aan aan vallen kwam het nauwelijks toe. De mandekking werd zeer consequent toegepast, waardoor de Ajax-aanval weinig ruimte kreeg om tot scoren te komen. En naarmate de wedstrijd verstreek, ging de verdediging van de Rotterdammers steeds beter voetballen met hun doelman v. d. Roer in een uitstekende vorm. Het is een al gemeen bekend verschijnsel dat defensief in gestelde teams steeds beter gaan spelen zolang de offensieve partij geen kans ziet tot scoren te komen. Maar als dan eenmaal toch een bres in de verdediging is geslagen, is het ook gebeurd met de koopman. Ik had de gelukkige toevalligheid juist achter het doel te staan waar Geels en Brokamp zo vriendelijk waren hun respectievelijke goals te deponeren. Het is uit die positie wel degelijk interessant al die schermutselingen vóór het doel van ditmaal Eddie v. d. Roer van zeer nabij gade te slaan. Het is vaak onvoor stelbaar wat zich daar allemaal kan afspelen en wat er ook allemaal aan overtredingen worden begaan waar de scheidsrechter niet eens naar kijkt of niet reageert omdat de man het vanuit zijn positie nooit goed kan bekijken. En wanneer men dan aan de andere kant moet aanschouwen dat een vrij onbenullige overtreding van Pim v. Dord wordt bestraft met een gele kaart, dan is de gerechtigheid in de wedstrijd nog lang niet volmaakt. Of dat het ooit zal worden valt te betwijfelen. Onjuiste beslissingen van een scheidsrechter moeten we gewoon bij een wedstrijd incalculeren. Net zo goed als doelrijpe kansen missen, ongelukkige strafschoppen veroorzaken, foute passes geven en al van dat soort zaken, welke gewoon niet te voorkomen zijn. In iedere wedstrijd gebeuren weer bepaalde dingen waar je als speler niets aan kan doen. Ex-Ajax-speler Arie Haan heeft wel eens gezegd dat het verloop van een wedstrijd wordt bepaald door een veelheid van kleinig heden, toevalligheden en geluk. En zo is het meestal ook. Tegen Excelsior moesten de rokin 50,tel. 251050 Ga na je hobby een pilsje drinken kij Utrechtsestraat 6, Amsterdam Til en Bobby Telefoon 020-231914 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1976 | | pagina 5