Het „speelveld" wordt steeds kleiner EXCUSES! Heer kreativiteit, minder prestatiedrang Goed nieuws van Jong Graafschap P Aan de hand van televisiebeelden van de wedstrijd Engeland-Duits- land (20) stelde ik met genoe gen vast, dat de beste remedie tegen eventuele toenemende spel- verruwing het voetbal zélf is. On danks een klein middenveld, het zeer korte dekken om de bal heen, het direkt een aanval op de bal doen, weinig of geen over tredingen. Maar dan terug naar de techniek in al zijn geledingen, naar de spelvreugde, naar het èoh-te voetbal. Het aanvallende voetbal heeft gezegevierd tijdens de WK '74 in West-Duitsland. De eindklassering: Wes t-D u its land, Nederland en Polen als respektie- völijk eerste, tweede en derde geeft dat duidelijk aan. Een blijde konstatering, hoopgevend voor de publieke belangstelling. En hoe wel de publieke belangstelling over het geheel genomen niet be duidend is teruggelopen de prognoses in deze zijn niet uitge komen heeft het publiek in ons land geen vervolg op het spel van het Nederlands elftal te zien ge kregen. (Uitzonderingen daarge laten). Dat is jammer en tevens een analysepunt. Door een voortdurende groei in het konditionele vermogen en de voortgaande evolutie in de takti- sche speelwijze wordt het speel veld figuurlijk gesproken dan steeds kleiner. (Weer dat duel Engelland—West-Duitsland). Toe name van de duels 1 1. En ik schreef het reeds eerder, verde digend is het duel 1 1 gegroeid. Het afstoppen van je direkte te genstander, je tegenstander voor je houden, de aanval op de bal. De tackles (blok- en slidingtackle) zijn vaak mededogeloos, in strijd met de spelregels en zonder eni ge vorm van techniek. Spelver- ruwing dus bij gebrek aan tech niek en een verkeerde uitleg van het duel 1:1. Het resultaat dient gehaald te worden, maar de mid delen om het resultaat binnen het raam van kwaliteit en spelre- 9e's te behalen, ontbreken vaak. In Duitsland werd vastge steld tijdens de WK '74 dat het verschil tussen de specifieke verdedigers, de middenvelders en de aanvallers steeds kleiner wordt, de alzijdige voetballer komt steeds meer naar voren, hoewel we er voor zullen moeten waken steriotype spelers te krij gen. Geen loopwonders of ande re wonders, maar voetbalwonders. De alzijdige voetballer. Met een goed loopvermogen in snelheid en duur, met goede afnemende, opbouwende en aanvallende ver mogens, met een uitstekende techniek onder weerstand en met voldoende fysieke kracht. Dan ook zal het mogelijk blijken om meer speelwijzen te gebrui ken en niet door taktische maatregelen van de tegenstander middels een underdog gestuit te worden. Via „situatietrainin gen", zowel op het veld als op JÉll ADRIE jNANLOHY 'Weg met die pil' het bord worden vaste spelpatro- nen aangegeven, de spelers voe ren die al of niet konsen- tieus uit, maar moeten de moge lijkheid krijgen en behouden om naar eigen idee en met eigen kreativiteit te handelen. Persoon lijk heb ik daarin veel bewonde ring gekregen voor Hennes Weis- weiler, de coach van Borussia Mönchengladbach en zoals reeds eerder gezegd Don Revie, de man, die dus Leeds United „kreatief" maakte en nu zijn in zichten op het Engelse team tracht over te brengen. Het Nederlands elftal stond dus „model" tijdens de WK '74, jam- mergenoeg mogen we nog niet stellen dat het model stond voor het gemiddelde Nederlandse voet bal. Nóg niet. Want de Cruyffs, de Van Hanegem's, de Krol'len en Jansen's kennen hun schadu wen nog niet. En dat is het steeds vaker terugkerende punt. De onderbouw moet weer Onze oefenmeester Evert Teunis- sen, momenteel met nóg drie collega's druk doende een lij vig rapport op te stellen over de WK '74, een analyse ten behoeve van de Bondsleiding, heeft al meermalen voor een voetbaltech- nische uiteenzetting gezorgd in ons programmablad ,De Graaf- schapPers'. Door een niet geheel verklaar bare, maar waarschijnlijk (op- maak-) technische oorzaak zijn er in zijn laatste bijdrage .Techniek contra spelverruwing' (program ma Excelsior) enkele passages door elkaar geraakt, waardoor 't logisch verband van zijn penne- vrucht helaas teloor is gegaan. Wij bieden hiervoor de auteur alsook de lezers alsnog graag onze verontschuldigingen aan! Redactie ter hand genomen worden in Ne derland. Knobel blijft nu toch weer, de KNVB gaat aan langere termijnplanning doen, het jeugd- plan komt dan toch van de grond. De clubs zullen moeten volgen. De voetbaljeugd in Nederland en dan zeker te beginnen in de leef tijdsklasse 14-16 jaar dient vroeg tijdig elke technische handeling onder volledige weerstand te oe fenen, veel meer wedstrijden te spelen dan nu in ons land de ge woonte is. Voor supertalenten (een groot woord) is altijd plaats, ook al heten ze Van Staa, Peters, Van de Ley of Nanlohy en die „therapie" van „neem de pil en groei een centimeter" maar weg laten. Techniek in al zijn geledin gen, zowel bal- als lichaamstech- nisch, de juiste geschiktheid voor de uitgangspositie t.a.v. de plaats in het elftal en behoud van de s pe Ie rs pe rsoon I ijkheden Het middenveld zal in de toe komst meer dan ooit bepalend zijn voor de speelwijze (los van de situatie omtrent de plaats op de ranglijst), zwaardere normen betreffende konditie en mentali teit. Vanuit het middenveld zowel achter de vleugelverdediger van de tegenpartij komen als overne men in de verdediging. Korter kontakt tussen de linies, het „In- sprinten" zowel aanvallend als verdedigend. Het Nederlands elftal van de WK '74 was dus geen juiste afspiege ling van het huidige Nederlandse spelpeil. De jeugdopleiding is in Nederland over het algemeen in verval geraakt. De jeugdkompeti- tie betaald voetbal kwam te ver vallen, de echte jeugdtrainers werden te snel (te jong) in het grote werk betrokken, de presta tiedrang werd onjuist gehanteerd. Wanneer de prestatie primair staat bij niet juist opgeleide jeugd of kwalitatief zwakke voetballers wordt niet alleen het begrip spel verruwing gesterkt, maar gaat het voetbal naar de knoppen. Mag ik daarom besluiten met ver heugd te konstateren dat het met de onderbouw van De Graaf schap goed gaat. Het zgn. C- team, dat onder de naam Jong De Graafschap in de hoogste reser veklas uitkomt staat momenteel op een veilige en veelzeggende zesde plaats, vlak onder de „grootmachten" in Nederland. Het team speelt nu al maanden met een tiental amateurs (16-20- jarigen) en wordt vaak aangevuld met spelers uit de regionale jeugd. Dit team verdient niet al leen een kompliment, maar tevens nog meer belangstelling, vooral als ik met genoegen kan konsta teren dat ze derde staan in de rangschikking voor de Fair Play CupEen groter bewijsstuk voor mijn stellingen in boven staande regels kan ik eigenlijk niet aandragen. Waarvan akte. Evert Teunissen Nadat onze jeugdige Graafschap pers al enkele weken geleden zo goed als zeker waren van het be houd van hun plaats in de hoog ste jeudgklasse hebben zij ook de laatste weken kostbare punten veroverd. Veertien dagen geleden werd NAC thuis met 01 geklopt ondanks het feit, dat er niet zo best werd gespeeld. Eén doel punt van Garretsen uit een pass van de steeds beter spelende Wanders was echter voldoende. Vorige week kwam er nóg een puntje bij, dat veel kostbaarder bleek. Volendam had immers thuis alle koplopers geklopt en was duidelijk favoriet. Onze jongens speelden eohter weer eens voor treffelijk en de Volendammers waren achteraf blij met het ge lijke spel (00). Opvallende man in de Graafschapploeg was voor- stopper Brands, die Volendams goalgetter Kwakman volkomen uitschakelde. Ook spits Garretsen speelde voortreffelijk al lukte het hem tegen de hechte defensie van de wijdbroeken niet om te scoren. Gisteren was de jeugd van FC Amsterdam op onze „Vijverberg" op bezoek. De .Lieverdjes' staan nog niet .veilig' (de onderste 4 degraderen immers). Hoe dan ook, wij hebben zo'n vermoeden dat onze speakster vandaag weer melding kan maken van een over winning. In elk geval zal er in de stand op de ranglijst weinig of niets zijn veranderd. Hieruit blijkt eohter wel duidelijk, dat ons jeugdteam de trots van trainer Teunissen zich duidelijk onder de beste van ons land heeft ge schaard. Een geweldig perspec tief voor de komende jaren, ook met het oog op ons topteam! 'BARRY' HULSHOFF Stand van 14 april: Den Haag 21 16 3 2 35 48-19 Feyenoord 20 11 7 2 29 47-15 Ajax 21 11 6 4 28 40-27 Volendam 21 11 6 4 28 40-28 PSV 21 11 4 6 26 37-24 Graafs. 22 8 6 8 22 23-29 GA Eagles 22 7 5 10 19 37-33 PEC 20 5 8 7 18 30-35 Utrecht 20 5 8 7 18 19-24 Amsterd. 22 5 7 10 17 32-38 NAC 21 6 4 11 16 24-34 NEC 20 6 3 11 15 29-40 Wagen. 20 5 3 12 13 20-37 Den Bosch 21 3 2 16 8 25-68

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1975 | | pagina 8