Geelkerken Eskagé bv Voor al uw meubelwerken Speciaalzaken in Keukens en Sanitair OOK VOOB LUXAFLEX Rozengracht 49 telefoon 248969 privé 823378 WIE DE JEUGD HEEFT Ondanks het feit dat het eerste elftal van Ajax altijd in het middelpunt van de belangstelling staat en voor een zeer groot deel mede bepalend is voor het gezicht van Ajax in en buiten de club, lijkt het mij toch wel eens nuttig de aandacht te vestigen op de overige elftallen waarover Ajax beschikt. In iedere club is bij voorbeeld de jeugdafdeling verschrikkelijk belangrijk, want het zal u duidelijk zijn dat uit die regionen de aanvoer moet komen voor de hoofdmacht van de club. Niet alleen voor Ajax is een goede en gedegen jeugdopleiding van wezenlijk belang. Iedere club, welke uitkomt in het betaalde voetbal maar ook daarbuiten, heeft er belang bij dat via de jeugd talentvolle voetballers doorstromen naar „het eerste". Wanneer een jeugdig talent op een gegeven moment de kans krijgt be taald voetbal te gaan spelen is dat niet alleen prettig voor de speler zelf, maar ook voor de club die daarmee een niet onaanzienlijk bedrag aan transfergelden bespaart, want opengevallen plaatsen zullen toch moeten worden ingenomen. Het liefst op hetzelfde niveau als zijn voorganger of zelfs beter. Kan dat uit „eigen middelen" niet gebeuren, moet er gekocht worden. Het ideaal van iedere club is echter „eigen kweek" in te kunnen zetten. Ajax is daar altijd een meester in geweest. Er zullen weinig verenigingen in het betaalde voetbal zijn die zoveel eigen talent naar voren hebben weten te brengen. Namen noemen is ondoenlijk, want de lijst zou eindeloos zijn. Van het huidige eerste elftal kunnen we spelers als Suurbier, Krol, Hulshoff en Rep gerust als „eigen kweek" beschouwen. Henk van Santen en Pim van Dord behoren daar zeker ook bij. In vroegere jaren is dat aantal aanzienlijk groter geweest. Dat het nu wat minder is kan o.m. liggen aan het feit dat ieder jaar weer méér van een speler verlangd en geëist wordt, waardoor de spoeling steeds dunner wordt. Het is niet onaanzienlijk wat van een beroepsvoetballer wordt vereist. Daar staat dan wel, bij Ajax althans, een zeer goede financiële regeling tegenover, maar denkt u niet dat iedere beroeps voetballer in Nederland het zo vreselijk goed heeft. Het overgrote deel kan zich nauwelijks „professional" noemen en moet absoluut naast het voetbal een baan er bij hebben wil men financieel rondkomen. Bij de topclubs in Nederland is dat bepaald niet het geval en moeten de spelers bij wijze van spreken dag en nacht voor de club gereed staan. Goed, er wordt veel verdiend maar daar zijn de pres taties ook naar, want weinig presteren betekent ook weinig verdienen. Veel jeugdige voetballers zien echter alleen de „toppers", hebben alleen maar oog voor die paar voetballers in Nederland voor wie het is weggelegd een aardige boterham met hUn hobby te verdienen. Vaak wordt vergeten dat zoiets slechts voor een enkeling is weggelegd en dat velen hun goede bedoelingen en plannen in de mist zien verdwijnen. Op zich is dat geen schande, want de weg naar de top is veelal lang en moeizaam. Fysiek maar vooral psychisch wordt veel van de jongen geëist en is eenmaal die top behaald, dan is het zaak daar te blijven, wat eigenlijk nog moeilijker is. Toch is het zaak voor een club als Ajax jeugdige talenten dus danig te begeleiden dat het „vlaggeschip van de club", Ajax 1, daarvan gebruik kan maken. De selectie van jeugdvoetballers, die bij Ajax willen gaan spelen, is zeer scherp. Tijdens één of meerdere oefenwedstrijden moet het voetbaltalent duidelijk blijken. Anders valt men af. Talent is er of niet. Zonder natuurlijk talent komt men er nooit. Iedere jeugdspeler, die doordringt tot de A- of B-selectie betaald voetbal, is min of meer een geboren voetballer. Een gave van moedertje natuur. Talent kweek je niet aan, talent is er of is er niet. Iemand met weinig talent zal moeilijk in Ajax kunnen gaan voetballen. Lukt het hem wel voor een bepaalde VINKENSTRAAT 106-108 TEL. 020-65126 QUELLIJNSTRAAT 90 TEL. 020-714730 Altijd doeltreffend en het grootst gesorteerd in Aan- en afvoermateriaal - Gasgeysers Kookplaten - Wasautomaten enz. 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1974 | | pagina 5