Leer paardrijden in 'De Hengstenbar' De Ninteman manege Sportshop Wim Suurbier PRETTIG RELAXEN Bezoek dan tevens (Natuurlijk óók voor merries! Uw gastheer: Buikslotermeerdijk 6 t.o. Sportpark Elzenhagen Uw pikeuse: Els Lodder Telefoon 362692 b.g.g. 363925 Ad Schotman SPELBEDERF Omdat het toeval nu eenmaal wil dat Ajax en AZ '67 elkaar hedenavond weer moeten ontmoeten na een nogal rumoerige eerdere kennismaking in competitie verband, zal het hedenavond aanwezige publiek de wedstrijd van tien dagen ge leden nog zeker in het achterhoofd hebben. Het was me ook een veldslag wel. Zonder nu gelijk oorzaken en schuldigen aan te wijzen, is het voor mij nog altijd een onbegrijpelijke zaak hoe het mogelijk is dat een wedstrijd zó erg uit de hand kan lopen. Ik kan mij niet herinneren hoe lang het geleden is dat op de Ajax- grasmat dergelijke taferelen plaatsvonden. Laten we vooropstellen dat veldslagen als AjaxAZ '67 bepaald niet in het belang zijn van het voetbal in het algemeen. Trouwens het is in niemands belang dat voetbalwedstrijden uitlopen in ware veldslagen, hoe aantrekkelijk het ook voor een gelukkig niet al te groot deel van het publiek blijkt te zijn. Helaas zijn er nog altijd „voetballiefhebbers" die pas van een wedstrijd genieten wanneer het niets met voetbal te maken heeft maar het meer weg heeft van een partij vrij worstelen. De zucht naar sensatie wordt dan volledig bevredigd en men gaat voldaan naar huis. Gelukkig zijn excessen zoals tegen AZ '67 bij Ajax uitzonderingen en moeten de op sensatie beluste toe schouwers regelmatig teleurgesteld huiswaarts keren. Nu heeft het natuurlijk weinig zin om uitgebreid te gaan nakaarten over dingen die toch geen keer meer nemen omdat het nu eenmaal gebeurd is. Veel belangrijker is het te bekijken, of de mogelijkheden aanwezig zijn vechtpartijen, grove overtredingen en-wat-dies- meer-zij te voorkomen. Ik ben altijd van mening geweest dat zoiets zeker mo gelijk is wanneer slechts wordt voldaan aan één belangrijke voorwaarde: een goede en volwaardige leiding met dusdanig veel persoonlijkheid dat iedereen weet waar hij aan toe is. De scheidsrechter maakt en breekt een wedstrijd. Hij heeft tijdens de anderhalf uur voetbal dusdanig veel macht dat er eigenlijk weinig fout kan gaan. Tenzij hij zijn bevoegdheden verkeerd toepast. Want dan pleegt hij namelijk onrecht in de ruimste zin van het woord. Onrecht pleegt een scheidsrechter wanneer hij botweg weigert een spelregel toe te passen waar een voetballer recht op heeft. Wanneer hij dan weigert, ondanks aanwijzingen van de spelers, eenvoudig de spelregels toe te passen en bovendien nog de ten onrechte benadeelde een waarschuwing (gele kaart) geeft, dan vraagt zo'n man om narig heid. Niet de voetballer verdient dan een gele kaart maar de scheidsrechter zelf pleegt duidelijk spelbederf. Een ander onrecht pleegt een scheidsrechter wanneer de gele kaart tevoorschijn wordt gehaald voor het wegtrappen van de bal na het fluitsignaal terwijl het puur opzettelijk en levensgevaarlijk in de grond boren van een speler simpel wordt afgedaan met een vrije trap. Ik ben de laatste die zal ontkennen dat een scheidsrechter ook maar een mens is. Maar aan de andere kant mag je van een scheidsrechter toch wel wat eisen, vooral wanneer hij eredivisie-wedstrijden moet leiden. En dan komt men er niet met ALLEEN goede kennis van zaken, hoewel dat soms bij enige heren ook twijfelachtig is. Het talent en de aanleg moeten duidelijk aanwezig zijn. Maar een scheidsrechter die bij het minste geringste al begint te wapperen met gele kaarten, bereikt slechts een averechts resultaat. Een gebrek aan persoonlijkheid mag dan niet zo'n ramp lijken, een gemis is het wel. Maar laten we ons niet alleen op de scheidsrechter richten, hoewel hij, wanneer het op de beslissingen aankomt, GESCHENK BOUTIQUE Souvenir fi Alle bekende merken voetbalkleding voorradig waar een geschenk te koop Is voor groot en klein Ook grote collectie Ajax-artikelen en bijouterieën Oudebrugsteeg 28 - Telefoon 248977 (tussen Nieuwendijk en Damrak) VoorverkoopAjax-Stadion en Olympisch Stadion Beukenplein 12 - Telefoon 935700 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1974 | | pagina 5