eymsfëcoiip® zonneschermen horen te leiden. Hij heeft echter wel veel in eigen hand om alles regelmatig te laten verlopen. Zijn macht is tijdens de tweemaal drie kwartier eigenlijk on beperkt. Hij alleen beslist in het veld wat wel en wat niet mag. Maar het gaat niet alleen om het goed toepassen van de spelregels. Meer nog is het belangrijk dat de spelers weten wat men aan een scheidsrechter heeft. Zijn persoonlijkheid moet eigenlijk garant staan voor een goede afloop. Uit vroeger jaren was iemand als Leo Horn een persoonlijkheid op het veld. Praktisch alle wedstrijden onder zijn leiding verliepen vlekkeloos. Hoofdzakelijk omdat iedere speler precies wist wat hij aan Horn had. Momen teel bezit Nederland geen fluitist van het kaliber Horn. Niemand zal dat durven ontkennen. Maar aan omkijken naar wat we hadden, hebben we niets. Kijken we naar wat we wel hebben, dan zijn er m.i. te weinig topscheidsrechters. Daarnaast zullen velen omtrent hun niveau de nodige bedenkingen hebben hoewel het, naar men zegt, nog wel meevalt, want elders in Europa moet het nog erger zijn. Maar het komt m.i. toch teveel voor dat wedstrijden ontaarden in ware veldslagen. Met de macht en de middelen die een scheidsrechter binnen zijn bereik heeft, is dat niet nodig. Wedstrijden als PSVSparta zijn onnodig en moeten voorkomen worden door primair de scheidsrechter. Eén of meerdere spelers het veld uitsturen mag voor een scheidsrechter geen onoverkomelijke hindernis zijn. Helaas lijkt het daar af en toe wel eens op. Bovendien lijkt het mij een nuttige zaak om met name de grensrechters meer bij de leiding te betrekken en zich niet uitsluitend beperken tot het al dan niet vlaggen voor buitenspel. Een goed leiderstrio met uiteindelijk de scheidsrechter die beslist, moet zonder meer in staat worden geacht een wed strijd tot een goed einde te brengen. En dan kunnen de trainers en coaches hun spelers nog zo oppeppen en ophitsen, het; is aan het arbitrale trio de taak de spelers ter plekke tot de orde te roepen. Dit ter wille van de speler zelf, de wed strijd en het publiek. TIJN MIDDENDORP NIEUWE GEZICHTEN BIJ AJAX Ajax heeft zijn selectie uitgebreid met twee buitenlanders. Dat was mogelijk aangezien Horst Blankenburg door zijn verblijf in ons land zgn. „voetbal-Neder lander" is geworden. Het waren ditmaal een Duitser en een Hongaar die door Ajax werden gecontracteerd: Arno Steffenhagen en Zoltan Varga. Beide spelers werden door de Nederlandse kampioen onder contract gesteld op voorstel van trainer George Knobel. De eerste die in dienst werd genomen was Arno Steffen hagen, een voormalig speler van de Berlijnse club Hertha BSC. Steffenhagen is op 24 september 1949 geboren, dus 23 jaar. Uiteraard zal hij zich volledig aan het zo specifieke Ajax-systeem moeten aanpassen. Steffenhagen, volgens trainer Knobel bruikbaar zowel als linker- of rechterspits, heeft zojuist een huis gekocht in Duivendrecht. Met zijn vrouw en kind heeft „der Arno" het reeds opperbest naar zijn zin hier. De tweede speler van over de grens is de Hongaar Zoltan Varga. Van oud trainer Rinus Michels nam hij diens woning aan de Maxwellstraat over en evenals zijn vrouw en twee kinderen wil Varga hier graag voorgoed blijven. In het ver leden speelde hij twaalf jaar voor Ferencvaros Boedapest, behaalde met het Sunstore b.v. - Wandelweg 76-78 Wormerveer REGD VOOR MEER INFORMATIE: 075-81233 of 84708 - 020-793447 6

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1973 | | pagina 8