dan dat je slecht speelde omdat je geen goal scoorde of geen voorzetten gaf. Maar je kunt maar een ding tegelijk doen. Verdedigen ligt me wel. In de as piranten heb ik trouwens ook stopper- spil gespeeld. Ik gok er een beetje op dat ik mijn loopbaan afsluit als Ausput- zer bij Ajax. Als Vasovic zou stoppen, zou ik zijn plaats best willen overnemen. Je moet op die plaats een mannetje kunnen nemen", je moet een beetje inzicht hebben en als je over een goeie trap beschikt, moet Ausputzer niet al te moeilijk zijn Swart heeft zoals zo veel spelers af en toe de neiging een andere positie dan zijn vaste rechtsbuitenplaats te am biëren. Hij zegt: „Kijk, bij Ajax spelen we met drie of vier spitsen. Maar bijna alle maal trekken ze naar links. Pietje, Jo- han en ook Gerrie Mühren. Dan loop ik te zwemmen, ik krijg veel minder ballen. En dan breekt de kritiek los. Op die mo menten heb je wel eens zin in wat an ders. Vraag maar aan Wim Suurbier. Wij staan hooguit met zijn tweeën op rechts." Wat prefereert hij, dat Suurbier opkomt of dat hij blijft hangen? Swart: „Als we in het Ajax-stadion spelen, mag Wim best komen. Tegen Basel in het Olym pisch Stadion speelde Wim op het mid denveld. Dan moet ik veel opvangen in verdedigend opzicht. Maar dan zeggen ze weer dat ik slecht speel. Al die wijzi gingen in de tactiek hebben we in de loop der jaren leren opvangen. Daar zitten we niet meer tegenaan te hikken, maar het publiek past zich langzamer aan deze nieuwe dingen aan." Swart is het er mee eens dat de tactiek variatie de basis is van het Ajax-succes. Hij zegt: „Michels heeft dat er in ge bracht. Daardoor zijn we enorm vooruit gegaan. Ik geloof dat we weer naar een meer aanvallende tactiek toe gaan. En dat komt ons goed uit, want aanvallend is Ajax op zijn best. Het lijkt in tegen spraak met wat ik net zei. Ik wil dus Ausputzer worden, maar toch ben ik van nature aanvaller. Ook buiten de voetballerij. Nu verdedigt men nog te veel, maar dat zal veranderen. Zo niet dan gaan die clubs kapot. Wij wonnen met 8-1 van AZ. De mensen hebben wat gezien. Gaat AZ voor de pot liggen, dan winnen we misschien met 1-0 en

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1973 | | pagina 44