15 kM - ;V:^rlaL i:: mug fiw»is 1 40 De kampoen? Ajax ofFeyenoord! mrn&dimm&m t-v 'J Praten met Sjaak Swart (32), rechtsbui ten van Ajax, is praten over Feyenoord. Aanvankelijk wat minder fel dan vroe ger, maar gaandeweg toch weer ouder wets in de vierde versnelling. Sjaak Swart heeft het wat moeilijker dan vroe ger. Zijn ploeg Ajax waarin hij niet al leen voetbalt, maar waarvan hij boven dien supporter is, staat op dit moment wat lager dan hij (en wij) gewend zijn, maar niettemin voorspelt hij dat ook dit seizoen het kampioenschap betwist zal worden tussen Feyenoord, dat evenmin bovenaan staat, en Ajax. Met FC Twente als derde, Sparta als vierde en daarna pas lijstaanvoerder ADO op de vijfde plaats. Het gesprek met Swart vond plaats in diens Amsterdamse huiskamer achter de sigarenwinkel. Theo van Dui- venbode, ex-Ajacied en op dit moment geblesseerd Feyenoorder, onderbrak Swarts prognose met de uitspraak, dat je „tegen Sjakie alleen maar Feyenoord moet zeggen om hem te laten leeglo pen". Theo kwam bij Sjaak kaartjes ko pen voor Nederland-Roemenië. Vandaar. Sjaak Swart heeft geen moeite met zijn naderende oude dag. Ook al hébben kranten al geschreven over „veteraan Swart", meent hij dat de slijtage mee valt. Hij zegt: „Ik voel me jong. Geen 32 in ieder geval. Ik kan me nog best meten met die jonge jongens. Met de training heb ik geen moeite en omdat ik nauwelijks geblesseerd ben geweest in mijn carrière, weet ik ook niet of ik langzamer genees dan vroeger. Vast staat in ieder geval dat ik op mijn hoog tepunt zal stoppen. Ik denk niet dat ik nog in het tweede elftal ga spelen. Ik verwacht overigens dat ik zeker nog twee of drie jaar meekan." Evenmin zal Swart Ajax verlaten om el ders nog wat laatste centjes mee te pik ken. Zijn mening: „Ik ben vanaf mijn elf de jaar bij Ajax. Dan ga je niet meer weg. Wat Tonnie Pronk overkomt, vind ik een beetje tragisch. Ook hij is geboren Ajacied. Het is de konsekwentie van het professionalisme, maar ik ben toch blij dat het mij nooit is overkomen." Sjaak Swart ziet er uitstekend uit voor zijn naar voetbalmaatstaven gemeten gevorderde leeftijd. Zijn uiterlijk is be slist jonger dan 32, zijn opvattingen ook. Toch is hij zich aan het consolide ren. Naast de voetballerij heeft hij al jaren een sigarenzaak in aanzien af nemend ideaal van de topvoetballer maar sedert kort is Sjaak met een com pagnon pachter van het Ijsbaan-restau rant op de Jaap Eden-baan. Een vol gende stap zal wellicht het trainerschap zijn, maar dan „bij een klein kluppie". Hoe jong Swart zichzelf nog vindt, hoe zeer hij in de running is ook, blijkt uit zijn oranje-ambitie. „Tegen Joegoslavië heb ik nog gehoopt gekozen te worden voor het Nederlands elftal. Ik heb 31 interlands gespeeld en ik zat een keer of vijftien op de reservebank. Bovendien ben ik 21 maal gepasseerd geworden en opnieuw gekozen. Volgens mij is dat een record, al zal Coen Moulijn me in dat opzicht benaderen. Als voorhoedespeler loop je veel meer risico gepasseerd te worden. Je bent kwetsbaarder dan een verdediger. Kess- ler koos en passeerde me regelmatig, Neville moest niets van me hebben, maar Elek Schwartz spande de kroon." Juist omdat Swarts carrière zo lang is heeft hij de gehele ontwikkeling van ons profvoetbal moeten doormaken. Alleen pure klasse is in staat zich aan te pas sen aan nieuwe, verzwaarde eisen. „Ik ben inderdaad een typische rechts buiten, al heb ik af en toe ook achter ge speeld. Ze eisen steeds meer verdedi gend werk van je. Vooral in de uitwed strijden om de Europacup valt het accent meer op verdedigen dan aanvallen. Dat vergt veel van je, vooral omdat ze ook van je verwachten dat je op tijd aanwe zig bent voor de aanval. De pers schrijft

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1973 | | pagina 42