WMSTEDP De beste drinkers drinken het. 's Lands beste brouwers brouwen het. ■4Aam dwijnen, aldus de gastheren in het bomvolle stadion voor de (onmogelijke) taak stellend zes doelpunten te maken. Met het nodige geluk maakten zij er toch nog, en wel voor rust al, twee. Een kopbal van Muller, die in Amsterdam ernstig door een blessure werd gehinderd, maar die in München wel fit leek, werd door Ruud Krol die de aanvoerdersarmband van Cruijff had overgenomen zodanig geraakt dat de bal in het doel terecht kwam. En toen later Muller in duidelijke buitenspelpositie de bal toegespeeld kreeg, gaf hij de ook nu weer uitstekend spelende Ajax-doelman Stuy geen kans. Zo werd het 21 en daarbij bleef het, want de Ajax-defensie, met Barry Hulshoff als grote uitblinker, hield stand en de voorhoede heeft nog wel enkele redelijke kansen gehad op de gelijkmaker, die alles bijeen wel verdiend zou zijn geweest. Voor Ajax was dat echter niet meer nodig. Het zoveelste zware karwei was met succes geklaard. REAL MADRID'S GLORIETIJD Men kan het erover eens zijn dat de ploeg van Real Madrid het momenteel niet haalt bij het geweldige team uit de eerste jaren van dit toernooi. Er zou een boek werk van behoorlijke omvang voor nodig zijn om te verhalen van de enorme suc cessen die de Spaanse kampioen in de jaren vijftig boekte. Laat ik volstaan met te vermelden hoe de resultaten waren in de finales, die Real Madrid vijf jaar achter een bereikte, in 1956 werd Stade de Reims te Parijs waar de Europa-Cup-idee ontstond met 43 verslagen. Fiorentina uit Italië was in 1957 het volgende slachtoffer, want het verloor in Real's bloedeigen stadion met 20. In 1958 zag ik te Brussel hoe AC Milan de Spanjaarden fantastisch goed partij gaf. Pas na ver lenging won Real, dank zij een doelpunt van de vooral toen nog razendsnelle Fran cisco Gento, met 32. Te Stuttgart was Reims in 1959 opnieuw de andere finalist en ditmaal verloren de Fransen met 20. In 1960 tenslotte werd te Glasgow de hoogste score van alle eindstrijden geboekt. Eintracht Frankfurt leed toen met de merkwaardige cijfers 73 de nederlaag en de Hongaar Puskas genaturaliseerd tot Spanjaard had er met vier doelpunten een groot aandeel in. In 1961 werd Real (de „Koninklijke") in de halve finale door Barcelona uit geschakeld. Veler gedachte dat de Cup wel in Spanje zou blijven, ging niet op, want Barcelona verloor in een sensationele finale te Bern met 32 v„an Benfica. Ik was zo gelukkig die wedstrijd voor de t.v. van commentaar te mogen voorzien en het zelfde gebeurde in 1962 toen het Olympisch Stadion te Amsterdam het toneel van een prachtige en uiterst spannende strijd was. Velen die er toen bij waren, beschou wen dit nog altijd als de mooiste finale, die ooit in dit toernooi is gespeeld. Hoewel vergelijkingen uiteraard onmogelijk zijn, kan men zonder meer vaststellen dat die wedstrijd wel alles bood wat men van een hoogstaande voetbalwedstrijd mag ver wachten. Ondanks drie doelpunten van Puskas won Benfica met 53 van Real Madrid, dat de finale dan toch maar weer bereikt had. Nieuwe ster van Benfica: Eusebio! AC Milan haalde in 1963 te Londen de beker bij Benfica vandaan. De stad Milaan werd tijdelijk alleenheerser, want tweemaal achtereen won Internazionale daarna, in 1964 te Wenen en in 1965 te Milaan, de Cup. In de Oostenrijkse hoofd stad was Real Madrid toch ook weer finalist, zij het een kansloze, want het Inter 7

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1973 | | pagina 9