Spiegel eerste keer, in 1969, liep het niet zo goed af, want toen versloeg AC Milan te Madrid de Ajacieden met 41. Dat de toenmalige trainer Rinus Michels de aldaar opgelopen les goed heeft geleerd is nadien overduidelijk gebleken. Dit seizoen heeft Ajax maar vier wedstrijden behoeven te spelen om tot de laatste vier door te dringen. Het was als Cup-winnaar vrijgesteld van de eerste ronde, omdat minder dan 32 clubs waren ingeschreven. In de tweede ronde kon Ajax pas laat van start gaan als gevolg van arbitrale moeilijkheden, die zich bij de wedstrijd PanathinaikosCSKA (Sofia) hadden voorgedaan. CSKA kwam als overwinnaar te voorschijn, maar had tegen Ajax geen schijn van kans. De Amsterdammers won nen eerst in Sofia met 31 en vervolgens in Amsterdam met 31. FC Bayern, de trotse leider van de sterke (zij het mogelijk zo hier en daar wat overschatte) Bundesliga, leek een heel wat zwaarder tegenstander, te meer omdat Ajax eerst thuis moest spelen. Het gaat er dan, althans in theorie, om zoveel mogelijk afstand te nemen, zodat men de uitwedstrijd met vertrouwen tegemoet kan zien. In dit geval hield Ajax zich aan het consigne. Na de eerste helft zag het er echter nog niet naar uit, want Bayern had na gelijk opgaande strijd de stand in evenwicht (00) gehouden. Er werd daarbij een zo consequente mandekking toe gepast, dat de Duitsers er zelfs hun hele opstelling voor door elkaar gooiden. Dat heeft zich in de tweede helft gewroken en door doelpunten van Arie Haan (2), Gerrie Mühren en Cruijff werd het 40. Vooral de treffer van Mühren, ontstaan uit een schitterend ver schot, verdiende een schoonheidsprijs. Velen gaven doelman Sepp Maier de schuld van de debacle, doch dat was slechts gedeeltelijk waar. Alleen bij het zo belangrijke eerste doelpunt ging hij niet vrijuit, want na een schot van Schilcher liet hij de bal terugstuiten en daarvan heeft Haan gretig geprofiteerd. Mühren's rake schot kwam totaal onverwacht, aan Cruijff's doelpunt, met een kopbal uit een voorzet van links gescoord, had hij m.i. geen schuld, maar opmerkelijk was wel dat de ter plaatse aanwezige Bayern-verdedigers, o.w. de befaamde Beckenbauer, Cruijff's kopstoot niet konden verhinderen. Ten aanzien van het derde doelpunt, door Arie Haan eveneens met een kopbal ter wereld gebracht en wel uit een door Cruijff genomen hoekschop, kan men zeggen dat Maier tijdig uit zijn doel had moeten komen. Geen gelukkige dag dus voor de doelman van het Westduitse elftal, maar het ging mij en velen met mij te ver alle vier goals aan fouten van Maier toe te schrijven. En dat is zo hier en daar, speciaal in Ajax niet goed gezinde persorganen die zijn er zowaar ook nog! wèl gebeurd. In Beieren kon de klus gemakkelijk worden opgelost. Vooral was dat het geval toen al heel gauw na het begin Breitner, de veelbelovende jonge international, de bal al koppend zo onhandig terug speelde, dat Piet Keizer eerder dan Maier bij de bal kon zijn. Met één van zijn bekende boogballen deed hij het leer in het doel ver- -► FABRIEK VAN MODERNE Markiezen - Zonschermen - Schuifhekken - LUXAFLEX Leidsegracht 101-105 Amsterdam-C. Telefoon 240544* en 235693 ZONWERINGEN Rolluiken en Rolhekken - aluminium jalouzieên Vouwwanden SCHOONMAAKBEDRIJF Wij belasten ons met het dagelijks in- en uitwendig schoonmaken van kantoorgebouwen, kerken, scholen, etc. etc. 5

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1973 | | pagina 7