PIEGEL RESULTAATVOETBAL Onlangs heeft Sjaak Swart het nog eens tijdens een kinderprogramma voor de televisie gezegd: Europa Cup-wedstrijden blijven altijd iets aparts houden." Der gelijke evenementen vallen met geen andere gebeurtenis te vergelijken. In anderhalf uur tijds wordt er van het team een topprestatie verwacht welke gewoon geleverd móét worden omdat van herstel geen sprake kan zijn, vooral niet wanneer het de tweede en beslissende wedstrijd is. In een normale competitie kan een verloren wedstrijd in het verdere verloop van het seizoen nog rechtgezet worden. Bij Europa-Cup-ontmoetingen is daar geen sprake van. Daarom treft men bij dergelijke wedstrijden altijd een soort voetbal aan wat heden ten dage wordt samengevat onder de noemer: resultaatvoetbal. Onder het motto: het doel heiligt de middelen, aanschouwt het publiek in veel gevallen een bepaalde taktiek met als bedoeling dat primair het uiteindelijke resultaat cen traal staat en dat de manier waarop, het zgn. kijkspel, naar het tweede plan wordt verschoven. Als neutraal toeschouwer (maar bestaan die eigenlijk wel?) zou men tegen een dergelijke speelwijze enige bedenkingen kunnen hebben. Nog steeds vindt het merendeel van de toeschouwers een doelpunt in een wedstrijd nog altijd een hoogtepunt. Twee teams kunnen nog zo goed voetballen, de spelers kunnen nog zo technisch en taktisch een wedstrijd spelen, wanneer de doelpunten uitblijven, zal men toch onvoldaan naar huis gaan. Men ziet liever een wedstrijd als AjaxDen Bosch (90) dan een ontmoeting met als uitslag 00, doch waarbij het spel- niveau op ieder gebied veel hoger ligt. Toch ligt het m.i. in de lijn der verwachting dat resultaatvoetbal in de toekomst nog meer zal gaan voorkomen. Met name Ajax hanteert al lange tijd, vooral in uit wedstrijden, het systeem van puur spelen op resultaat (winst) en, voor wat betreft de wijze waarop, dan maar zien wat er van komt. Nu valt dat in den regel nog wel mee want ook dan speelt het Ajax-team een alleszins acceptabele partij voet bal. Alleen constateert men zeer duidelijk het verschil in spel bij thuis- en uitwed strijden. Iedere uitwedstrijd is moeilijk, geen enkele tegenstander uitgezonderd. Daarom wordt er bij die ontmoetingen op resultaat gespeeld. Een kleine voorsprong wordt primair verdedigd, indien mogelijk vergroot, maar voorop staat dat de ver kregen voorsprong nooit uit handen mag worden gegeven. Van de 42 goals, die Ajax tot op heden heeft gescoord, maakte men er 34 op eigen terrein. Slechts 8 goals scoorde men tijdens uitwedstrijden. Voor eigen publiek kan men zich Leidsegracht 101-105 Amsterdam-C. Telefoon 240544* en 235693 FABRIEK VAN MODERNE ZONWERINGEN Markiezen - Zonschermen - Rolluiken en Rolhekken - Schuifhekken - LUXAFLEX aluminium jalouzieën Vouwwanden -*• SCHOONMAAKBEDRIJF Wij belasten ons met het dagelijks in- en uitwendig schoonmaken van kantoorgebouwen, kerken, scholen, etc. etc. 29

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1972 | | pagina 31