AJAX-INDEPENDIENTE door Ir. A. VAN EMMENES Ajax heeft in het vorige seizoen drie doeleinden nagestreefd en ze ook alle drie op schitterende wijze verwezenlijkt: het landskampioenschap, de Nederlandse voetbal beker en als klap op de vuurpijl: de Europa-Cup voor landskampioenen, die voor de tweede achtereenvolgende maal veroverd werd. Voordien was slechts één Europese club erin geslaagd dezelfde trilogie op haar naam te brengen en dat was dan Celtic Glasgow. Maar nu staat de Amsterdamse club dan voor de mogelijkheid iets te bereiken wat nog nooit een ploeg uit ons werelddeel heeft gepresteerd. Onze landgenoten staan voor de mogelijkheid er een vierde trofee aan toe te voegen, namelijk de Intercon tinentale Cup. Zo heet namelijk officieel de trofee, die men hier gemakshalve en in een tot meezingen nodend lied Wereldcup heeft genoemd. De vraag of de winnaar van deze prijs, waarvoor uitsluitend de kampioenen van Europa en van Zuid-Amerika in aanmerking komen, de sterkste club van de wereld mag worden genoemd, is trouwens niet aan twijfel onderhevig, want in beide genoemde delen van onze aard bol wordt nu eenmaal het beste voetbal van de wereld vertoond. De toernooien om het wereldkampioenschap bewijzen dat keer op keer opnieuw. Toen Ajax in 1971 de Europa-Cup won door te Londen het Griekse Panathinaikos met 20 te verslaan, herhaalde het de prestatie van Feyenoord, dat een jaar eerder na een 21-zege op Celtic voor het eerst de fraaie beker naar Nederland haalde. De grote Rotterdamse rivaal legde er vervolgens nog een schepje op door ook op de Intercontinentale Cup beslag te leggen na twee wedstrijden tegen Estudiantes de la Plata uit Argentinië. Ajax weigerde op zijn beurt de strijd tegen het Uruguayse Nacional aan te binden. Medische bezwaren, naar voren gebracht door clubarts dr. Rolink, gaven bij deze beslissing de doorslag. Men kon daarbij wijzen op de inzinking, die Feyenoord na de wedstrijden tegen de Zuidamerikanen doormaakte. De meningen over dit besluit liepen uiteraard scherp uiteen. Velen hadden graag gezien dat Ajax ook déze krachtmeting zou hebben aangegaan, anderen gaven de Amsterdammers groot gelijk. Nacional, in ernstige geldnood verkerend, arrangeerde in arren moede toen maar twee wedstrijden tegen Panathinaikos, de door Ajax ge klopte finalist, en legde daarmee beslag op de toen wel heel officieus geworden Wereldcup. Doch de speelwijze van de Uruguayers is bij die gelegenheid zodanig geweest dat Ajax naar veler oordeel het gelijk aan zijn kant scheen te hebben. Maar toen kwam dan de tweede en ditmaal wel zeer grandioze zege in het toernooi om Europa-Cup I, waarin tenslotte het fameuze Internazionale uit Milaan kansloos met 20 ten onder ging. Er bleek al gauw een grote stroming aanwezig bij de spelers en ook bij trainer Kovacs om nu de tweekamp met de Zuidamerikaanse kampioen niet meer uit de weg te gaan. De medische bezwaren bleven vanzelf sprekend onverzwakt gehandhaafd, maar door allerlei voorzorgsmaatregelen hoopte men de moeilijkheden, die speciaal van de lange en uiterst vermoeiende reis werden verwacht, tot geringe proporties te kunnen terugbrengen. Gehoopt werd daarbij dat de speelwijze van Independiente uit Argentinië de toets der kritiek zou kunnen doorstaan. Het vermoeden was trouwens gewettigd dat de publieke opinie sterk overhelde naar het doen doorgaan van wat men zo langzamerhand als een soort prestigeslag ging beschouwen. Om kort te gaan, al snel na de fraaie finale tegen Inter viel het besluit om de reis naar Zuid-Amerika te aanvaarden. Opvallend was dat de daarvoor bestemde spelers al spoedig van de vereiste inentingen werden voorzien. Het toeval wilde dat Ajax evenals Feyenoord twee jaar eerder eerst de uitwedstrijd te spelen kreeg, hetgeen wij altijd als een voordeel blijven zien. Verleden jaar zou Ajax tegen Nacional eerst thuis hebben moeten spelen, want het gaat bij deze 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1972 | | pagina 5