Drankenpaleis "OOST" KRITIEK Het was weer eens zover. De kritiek kon weer eens de vrije loop krijgen. Ajax had het volledig verbruid bij iedereen. Na de wedstrijd tegen PC Amsterdam waren de „deskundigen" het er allemaal over eens: Ajax was op de weg terug. Kritiek te over. De twee volgende competitiewedstrijden tegen Go Ahead Eagles en P£?V deden alles weer vergeven en vergeten. Ajax was er weer. Er was eigen lijk niets aan de hand. De loftuitingen vierden weer hoogtij enz. enz. Eens temeer is duidelijk aangetoond hoe betrekkelijk succes is en ook hoe onwezenlijk al die overdadige loftuitingen zijn, wanneer het naar wens gaat. Een elftal kan nog zo lang uitstekende prestaties leveren, wanneer één minder goede wedstrijd wordt gespeeld, is de kritiek niet te overzien. Kritiek, die vaak nergens op slaat, kritiek ook die volkomen negatief is, waar niemand wat aan heeft. Meer dan waar ook staan bij voetbalwedstrijden de beste stuurlui aan de wal. Men weet het altijd zo goed. Jawel, NA de wedstrijd is het veelal niet zo moeilijk om te kunnen zeggen waar precies de fouten hebben gelegen. Maar het is juist de kunst om VOOR de wedstrijd o.a. een bepaalde taktiek te ontwikkelen waar mee men hoopt de tegenstander te overwinnen. Men kan echter van te voren nog zo mooi plannen maken, de wedstrijd zélf zal moeten aantonen of die taktiek ook wel de juiste is geweest. Daarom kan het wel eens voor komen dat een bepaalde wedstrijd niet naar wens verloopt (ook voor de spelers niet) omdat allerlei on voorziene omstandigheden in zo'n wedstrijd een rol spelen. Men zegt wel eens dat een elftal net zo goed speelt als de tegenstander toelaat, maar in zekere zin zit daar wel een kern van waarheid in. Want vergeet niet dat de ene partij minstens net zo graag wil winnen als de andere. Soms krijg ik weieens de indruk dat veel mensen naar een wedstrijd van Ajax gaan met de gedachte: eens kijken met hoeveel Ajax vandaag weer gaat winnen. De gedachte dat een wedstrijd wel eens verloren kan gaan, komt helemaal niet op. Men acht ieder verlies uitgesloten. Dit geldt niet alleen voor competitiewed strijden maar zeer zeker ook voor Europacupwedstrijden, waar de tegenstand veelal nóg heftiger is en zelfs rond de strijd om de Wereldbeker krijg ik sterk de indruk dat veel mensen de twee wedstrijden eigenlijk maar als een formaliteit beschouwen en dat Ajax die beker al min of meer binnen heeft. Wanneer men met die gedachten en met die instelling de voetbalwedstrijden van Ajax bezoekt, dan kan ik mij wel voorstellen dat men regelmatig teleur gesteld wordt, want al kan men ook nog zo veel willen, de praktijk is vaak anders. En eigenlijk gelukkig maar! Ik moet er niet aan denken dat het bij voor baat vast zou staan dat Ajax iedere wedstrijd maar zonder meer zou winnen. Bij wedstrijdsport is er altijd één verliezer. En waarom zou dat Ajax niet eens kun nen zijn? Altijd winnen lijkt mij ook niet leuk. Als de uiteindelijke prestatie maar wordt geleverd. En die uiteindelijke prestatie is dan bijvoorbeeld een landstitel. Maar het bereiken van die prestatie kan natuurlijk niet via uitsluitend gewonnen wedstrijden gaan met daarbij nog prachtig voetbal ook. Dat is nu eenmaal on mogelijk. Daarom vind ik die kritiek na een wat mindere wedstrijd veelal niet terecht. Dat een speler of een elftal matig gespeeld heeft, hoeft men niet te zeggen want dat is al bekend. Hoe het wel had gemoeten is achteraf ook niet zo moeilijk uit te leggen. Iedere trainer en waarschijnlijk de spelers ook wel zullen zeker weten waar de problemen lagen. Belangrijker is uiteraard het speuren naar de oorzaak waarom het zo matig ging. Dat lijkt mij voor iedere partij veel nut tiger dan zonder meer te verklaren dat speler A hopeloos faalde en speler B er niets van terecht bracht. Kritiek leveren is vreselijk gemakkelijk. Iedereen kan dat en doet dat ook. Vanaf de tribune of voor de televisie voelt iedereen zich eigenlijk voetbaldes- kundige op zijn of haar manier. In werkelijkheid liggen de zaken vaak niet zo eenvoudig als dat het soms wel lijkt. Ook het voetbalspel lijkt zo simpel en is daarom eigenlijk o zo moeilijk. Alles lijkt van de tribune zo eenvoudig. Maar tussen toeschouwer en speler, tussen publiek en elftal ligt een ontzettend grote afstand die waarschijnlijk een stuk kleiner kan worden gemaakt door een wat meer positieve benadering van een wedstrijd. Oók als het wat minder gaat TIJN MIDDENDORP PIET GROENTEMAN Reinwardtstraat 47, Amsterdam, telefoon 92 8949 Alle bekende merken voorradig Al uw bestellingen worden gratis thuisbezorgd 15

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1972 | | pagina 17