KAN Restaurant v. d. Steen E. H. Bouman Zn. HORLOGES Na het voetballen meteen naar Grote keuze uit onze voortreffelijke keuken Bedden en Meubelen uw juwelier-horloger Dir. M. v. Schoonhoven Leidsestraat 98, telefoon 23 60 36 ZEVENTIG JAAR Aanstaande woensdag, 18 maart, bestaat Ajax 70 jaar. Hoewel dat toch niet iets is, waar je erg lang bij blijft stil staan, lijkt het mij toch ook weer wat overdreven om er helemaal aan voorbij te gaan en net te doen of je neus bloedt. Goed, Ajax bestaat dan 70 jaar, een toch wel respectabele leeftijd, waarin veel is geschied en waarin gelukkig veel successen te vieren waren. Het aantal nationale kampioenschappen (13), het winnen van de nationale voetbalbeker (4) wijst al op een roemruchte geschiedenis. Door wijlen de heren F. Stempel (eerste voorzitter), H. D. Dade (2e voorzitter en later secretaris) en C. R. Reeser werd Ajax op 18 maart 1900 opgericht. Gespeeld werd in het Willemspark, op een stuk grasland onder aan de Willemsbrug, welk „veld" werd gehuurd voor 15,per zes wintermaanden. In den beginne waren de successen gering. In het eerste jaar boekte Ajax een batig saldo van 4,31|. Een jaar later kwam het eerste succes: een zilveren plak voor het beste doelgemiddelde: 34 vóór en 15 tegen. Daarna ging het razend snel. Legendarische voetballers als De Natris, Fons Pelser, Th. Brokman, W. Gupfert, H. Lucas e.a. zorgden voor geweldige successen en het eerste klasserschap voor Ajax. Zeven nationale titels kon men bijschrijven op de erelijst van vóór de oorlog. Nog een hoogtepunt uit de rijke Ajax-historie9 december 1934. Opening van het nieuwe Ajax-stadion, een creatie van architect Daan Roodenburgh. De Ajax-jeugd (ook toen dus) zorgde voor het spectakelstuk door met ritmische bewegingen de naam „Ajax" op de grasmat te toveren. De eerste wedstrijd ging tegen Club Stade Francaise uit Frankrijk. Maar ach, we kunnen wel honderden bladzijden volpennen over „70 jaar Ajax". Ongetwij- Uw adres voor solide GROOTSTE SORTERING EETHOEKEN Alb. Cuypstr. 110-112-114 Amsterdam Telefoon 727846 Gevestigd sedert 1895 feld zal de Ajax-geschiedenis nog wel eens uitgebreid op papier worden gezet, gelijk Dolf Desmit dat deed bij het 50-jarig bestaan in de vorm van het prachtige „Gouden Jubileum- Boek". Natuurlijk is er bij Ajax veel veranderd. Dat kan ook niet anders. Sedert de invoering van het beroepsvoetbal heeft het voetbal in zijn totaliteit veel wijzigingen ondergaan. Of dat nu ten gunste of ten nadele van het edele voetbalspel is, daar zijn de geleerden het nog niet over eens, en ik betwijfel of men het wel ooit eens zal worden. Echter, bij Ajax is men het over één punt wel degelijk eens: ondanks de puur zakelijke instelling, welke de club nu eenmaal moet hebben wil men het kostbare hoofd boven water houden, is er altijd nog wel plaats voor een waarderend woord, voor gezelligheid, en men toont grote dank baarheid wanneer men iets voor de club over heeft. Dat werkt alleen alleen maar stimu lerend voor degenen die achter de schermen bergen werk verzetten om de zaak draaiende te houden. Want weinigen weten of beseffen maar half wat er komt kijken om een club als Ajax te leiden op een wijze als bij Ajax geschiedt. In de afgelopen 70 jaar is Ajax opgegroeid tot een topclub van naam in Europa en mis schien wel in de wereld. Aansluiting bij de internationale voetbaltop is volbracht. Er is minstens zoveel kracht en inspanning nodig om zich in deze top te handhaven. Uiteraard kunnen de Ajax-leiders en eerste elftalspelers van nu niet eeuwig aan het voetbalfirmament blijven. Men zal tijdig moeten zorgen voor volwaardige plaatsvervangers, welke, het kan Amsterdam REGULIERSBREESTRAAT 4-6 bd Munt FERD. BOLSTRAAT 51 plein Grootste keuze uit vele bekende Zwitserse merken Specialiteit moderne verlovingsringen

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1970 | | pagina 5