Audi-Gruno /é£p.... rtaaigajie -tfjbeecaaé wot -Haai *H/ ^HcJbjzZ ee&uufiffe/ GRUNO HEEFT HART VOOR UW AUTO Tussen Meer 1 (winkelcentrum Osdorp) Lootsstraat 8 (zijstr. v.d. Kinkerstr.) - Bilderdiikstraat 167 O VVO heeft doorgebracht, dat hij als 11-jarige bij Ajax kwam, als 17-jarige debuteerde in het eerste elftal en daarin nu al zo'n veertien jaar speelt? Dat hij liefst 31 maal in het Nederlands elftal speelde, de eerste maal in Mexico tegen Mexico in 1960, de laatste tegen Luxemburg vorig jaar in het kader van de voorronden van het wereldkampioenschap? Dat hij vijf maal kampioen van Nederland met Ajax werd, dat hij 22 wedstrijden voor de Europa Cup speelde? Och, ik zie u het hoofd reeds schudden, want de voetballoopbaan van Sjaak Swart is reeds zo vaak beschreven en verteld. Toch is het waard Sjaak Swart in deze veertiendaagse portrettengalerij aan u voorbij te laten gaan. Al was het alleen maar om het feit, dat Sjaak steeds zijn partijtje nog lustig meeblaast, dat hij nog steeds een uiterst waardevolle kracht in de topploeg van Ajax is. Waardevol, jazeker. Want Swart, van origine buitenspeler en dus aanvaller ,,ik vind het een ideale positie" heeft enkele malen ook als verdediger zijn grote klasse bewezen. Wie herinnert zich niet dat fameuze optreden in de Europa Cup-wedstrijd tegen Liverpool, en hoe deed Sjakie het afgelopen zondag weer niet knap tegen Rot Weiss Essen. ,,Ik vind het wel prettig dat je in deze tijd van systemen op andere plaatsen dan je eigen plaats mee kunt doen. Het is natuurlijk wel even aanpassen, je moet je echt omschakelen. Want als je als voorhoedespeler gepas seerd bent, och dan is er geen man over boord. Je denkt dan, die wordt wel door een ander gepakt. Maar als ver dediger kan het wel eens verkeerd lopen. Als ik dan ge passeerd word, zeg ik tegen mezelf: ai, een halve goal." Sjaak Swart behoort tot de oude garde van Ajax. In jaren steekt zijn captain Gert Bals boven hem uit en steekt Henk Groot hem naar de kroon. In actieve speeljaren voor Ajax is hij de „oudste". Swart, getrouwd en vader van twee dochters „neen een stamhouder heb ik niet, maar dat hindert niet", traint een keer of zeven per week. Hij heeft een druk beklante sigaren zaak. „Ik heb het goed verdeeld met mijn werk, want mijn vrouw helpt veel, maar als ik 22 was en ik zou aan de top willen meedraaien, dan deed ik niets anders dan voetbal. Je werk leidt je onwillekeurig af en dat gaat ten koste van je concentratie. Ajax heeft het mij toegestaan, omdat ik een zaak had, maar dik kan erin komen dat het niet goed gevonden wordt als je wilt beginnen. Het gaat absoluut ten koste van je concentratie en dus je vorm." De 1.76 meter lange en precies 76 kilo wegende Swart heeft een trits van trainers gekend. Begonnen bij de befaamde Jack Reynolds, zag nu achtereenvolgens komen en gaan Crooke, Hummelberger, Rowley, Gruber, Thomp son, Buckingham, Spurgeon en nog enkele Oostenrijkers, waarvan hij nu de naam niet meer weet. En nu Michels. „Ik heb nog met hem gespeeld en ken hem dus erg goed. Hij is geweldig. Hard, maar correct. Dat moet je echter wel bij Ajax als je iets wilt bereiken. Ik zeg altijd trainer tegen hem, want het is wel eens moeilijk om plotseling van Rinus naar meneer over te gaan." Swart lacht, al weer een aanpassingsprobleem. Maar goedlachse, zeer populaire Sjakie Swart kan bij velen een potje breken. Hij hoopt op een nieuw Europa Cup-avontuur. „Want die Cup B. M. Showroom Zeeburgerdijk 176, telefoon 5 0744 Garage Molukkenstraat 4, telefoon 55881, Amsterdam-Oost Showroom geopend: Dagelijks van 9.00-22.00 uur, zaterdags van 10.00-18.00 uur

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1969 | | pagina 6