WO JA verlichting Vraagt uw winkelier Amsterdam - Groningen SPARTAK TAZ TRNAVA De tegenstander van Ajax in deze halve finale, Spartak TAZ Trnava, heeft ge schiedenis geschreven. Nog nooit is het immers voorgekomen, dat een club uit een stadje van slechts 40.000 inwoners tot de halve finales doordrong. Trnava kreeg al in de zevende eeuw gestalte en verwierf zich in 1238 stadsrechten. Aanvankelijk was het leven er voornamelijk geconcentreerd op de landbouw, maar sinds de industrie er vaste voet aan de grond kreeg, groeide het stadje snel. Aan die in dustrie heeft Spartak in feite ook zijn snelle ontwikkeling te danken. Want de grote successen kwamen, nadat de club was geadopteerd door de TAZ-fabrieken, die zich voornamelijk bezighouden met het vervaardigen van accessoires en compo nenten voor de Skoda-fabrieken. Trnava ligt op 50 km van de hoofdstad van Slowakije, Bratislawa, en beschikt over een stadion van de capaciteit van het Ajax-thuis: ongeveer 28.000 toeschouwers. Al in het begin van deze eeuw werd in Trnava voetbal gespeeld door tal van clubs en clubjes, maar ernst werd het pas na de oprichting van Rapid in 1925. Deze club slaagde erain, als eerste in Trnava, de hoogste klasse te bereiken en zij heeft daarin tot aan de tweede oorlog met wisselend succes gespeeld. Uit dit Rapid is in 1945 Spartak voortgekomen. In het seizoen 1963-1964 promoveerde Spartak naar de eerste klasse en de club uit het kleine stadje begon al snel een bedreiging te worden voor de grote clubs uit Praag en Bratislawa. In het eerste seizoen (1964-'65) eindigde ze als 10e van de 14 clubs. In 1966 werd het seizoen beëindigd met een zesde plaats, in 1967 behoorde Spartak, als derde geëindigd, al tot de runners-up en in 1968 werd dan eindelijk het kampioenschap behaald. Een jaar tevoren werd de beker gewonnen, hetgeen o.a. ten gevolge had, dat Spartak zijn eerste ervaringen in de Europese competities kon opdoen, als was het dan „maar" in Europa Cup II. In dat toernooi werd eerst Lausanne Sports, de club van Pierre Kerkhoffs, uitgeschakeld (in Lausanne werd met 32 verloren ,de thuiswedstrijd werd met 20 gewonnen). De tweede tegenstander, Torpedo Moskou, bleek toen echter een te zware kluif: zowel in Moskou (30) als in Trnava (13) werd verloren. Behalve de beker en het kampioenschap heeft Spartak nog een mooie erepalm veroverd. In hetzelfde jaar waarin de beker werd gewonnen, zegevierde de club namelijk ook in het toernooi om de Mitropa Cup, een van de oudste Europese toer nooien, waaraan clubs deelnemen uit de centraal-Europese landen, Italië en de Bal- kanlanden. Vermaarde clubs als Dosza Ujpest, AS Roma, Zeleznicar Serajewo en Vardar Skopje werden uitgeschakeld. Op het ogenblik is Spartak opnieuw leider in de nationale competitie. Het deed een belangrijke stap op weg naar prolongatie van de titel door onlangs Dukla Praag in eigen huis met 10 te kloppen. DIETERT MOLANUS RECORD VOOR TRNAVA Tnava, het stadje in de Karpaten waar de tegenstander van Ajax, Spartak, thuis is, heeft een nieuw record gevestigd. Het is met zijn 40.000 inwoners namelijk het kleinste stadje, dat ooit in een halve finale voor de Europa Cup vertegenwoordigd is geweest. 8

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1969 | | pagina 10