W„ J. Jonckers luxe schoenen Voor al Uw meubelen, gordijnen en vloerbedekking natuurlijk naar de grootste woninginrichting van Amsterdam-Zuid n. v. Albert Cuypstraat 94-96-98-100, Telefoon 722322 (bij de Ferd. Bolstraat) Reguliersbreestraat 32 Kinkerstraat 255-257 Linnaeusstraat56, Haarlemmerdijk 137, Oostenburgergracht83, Kalverstraat9 met verlies. En wanneer handel en industrie niet voor een groot deel achter hen staan, is men gedoemd ten onder te gaan. Om dus het hoofd boven water te ouden, is het een noodzaak een elftal op de been te brengen èn vooral te houden dat een soort voetbal etaleert waar het publiek naar komt kijken. Publiek is nü eenmaal onontbeerlijk en het overgrote deel van de inkomsten komt van die kant. Maar het hooggeëerde gezelschap komt niet voor niets. Het wil goed voet bal zien, met vooral veel doelpunten. Zodoende is het een noodzaak, wanneer men niet uit „eigen kweek" kan betrekken, een voetballer van formaat aan te trekken. u kent iedereen de transferbedragen van tegenwoordig. Met een ton begint men nog met veel. En toch is honderdduizend gulden een smak geld. Goed, op de één o andere wijze beschikt men over geld en men gaat kopen. Bovendien gaan de salarissen omhoog en de premies worden meer, want anders lopen de spelers weg. De clubarts, de masseur, de psycholoog enz. allen zijn noodzakelijk voor een goede begeleiding van de topvoetballers. En alles kost geld! Nu wordt zo'n top- spe er, die bijna letterlijk goud waard is voor zijn vereniging, uitgenodigd te spe en in het Nederlands elftal. Men zou het, misschien wat overdreven, zo kun- ?.6° f: ,een uitstekende en dus kostbare machine van een firma wordt rjde ijk uitgeleend aan een andere firma, voor niets en niemendal. Vroeger ging dat ook voor mets. Maar toen was dat normaal, daar de desbetreffende speler de vereniging bijna niets kostte. Het geld speelde toen nog geen voorname rol. Tegenwoordig kan men m korte tijd miljoenen verspelen. Stel dat bijv. Cruyff tijdens een interland dermate geblesseerd wordt, dat hij voor weken uitgescha keld is. Dat kost de KNVB niets, Ajax daarentegen duizenden guldens. Hoeveel mensen komen er niet naar Ajax kijken, alleen om Cruyff te zien spelen. Het is nu eenmaal een speler, waarvan er geen tweede in Nederland rondloopt. Het kan jax eventueel de titel kosten met de daaraan verbonden strijd om de Europa Cup, m.a w. tienduizenden guldens. Het is dus vrij normaal dat een vereniging die een of meer spelers aan het Nederlands elftal levert, hiervoor een vergoeding 7 CTU gCZCgd kan men dlt beschouwen als een soort huurprijs. De KNVB wil graag een zo goed mogelijk elftal, wel, dan zal men daarvoor iets moeten over hebben. Dat hebben de clubs ook! Het is een onnatuurlijk iets, wan neer een vereniging spelers, welke men met zorg en toewijding behandelt, waar men erg zuinig op is en waar men diep voor in de geldbuidel heeft moeten tasten zomaar voor mets en niemandal uitleent aan de KNVB. Sieraden geeft men nooit zonder meer weg! M. MIDDENDORP Jr. Steeds voorradig en keuze uit 60 verschillende soorten bankstellen

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1968 | | pagina 6