HST UNOLSUMHUIS „de Stam" De na-competitie van de nummers 1, 2 en 3 Het leggen van linoleumvloeren eist vakkennis Vraagt ons deskundig advies Sedert 1 909 D. W. DE KRUYFF Zn, Rokin 50, Amsterdam, Tel. 39576 We ontlenen aan De Spartaan, het clubblad van de nationale kampioen Sparta, het volgende „Het K.N.V.B.-bestuur raakt om een of andere reden gealarmeerd. Zonder enige voorlichting of beschouwing van het voor en tegen, houdt men een (telefonische) enquête over de gedachte van een na-competitie. Resultaat: de kampioen van Nederland blijft kampioen. Allicht. Hoe kan het anders. Maar de bovenste drie zullen nog eens uitmaken wie de sterkste is. En die mag meedoen om de Europa-cup. Haastje repje, jongens. Nadenken doen we later wel. Verbeeld je, dat Sparta (of een ander) volgend jaar wéér zo'n overheersende positie inneemt'! Wij zijn zo vrij enige bezwaren naar voren te brengen, die o.i. bij het bezadigde Bondsbestuur zwaarder hadden moeten tellen dan de zenuwen. a. Wat wordt de waarde van het kampioenschap? Moet men trots zijn zich in een slopende serie van 34 wedstrijden de sterkste van het land te hebben getoond en de spelers naar rato belonen? b. De oplossing heeft met sport niets meer te maken. Joris van den Bergh zal zich in z'n graf omdraaien. Stel U voor een wielrenner, een athleet, een ten nisser, die na grote inspanning in de finale heeft gezegevierd. Hij is „dood", de spanning is gebroken, want een goed sportman groeit mentaal naar een prestatie toe. Maar als hij wint is hij er nog niet. Zijn titel heeft geen betekenis. Om voor zijn land afgevaardigd te worden moet hij nog eens in het geweer komen tegen z'n concurrenten. Hij zal dat in 9 van de 10 gevallen verliezen. Dat zijn de mysterieuze krachten in de sport. Weet de K.N.V.B. nog wel wat sport is? Of weet men alleen wat geld is? c. Een club met een behoorlijke voorsprong zal zich bewust gaan sparen voor de na-competitie, in plaats van de waardeloze (en dure!) titel van Neerlands kampioen te veroveren. Onderkent men niet het gevaar van „constructie", n.l. het uit tactische over wegingen verliezen door nummer één van een wedstrijd om een „geschikte" (lees: mentaal zwakke, of financieel aantrekkelijke) ploeg bij de eerste drie te brengen. Iets dergelijks is bijvoorbeeld bij bepaalde wielerwedstrijden niet ongebruikelijk. Tot schade van de sport. Mag men zoiets in de hand werken? De spelers zullen gaan spelen, niet op het ((waardeloze) kampioenschap, maar op de tweede of derde plaats. Maakt dat het wedstrijdverloop aantrekkelijker? f. Wat gebeurt als de nummers 3, 4 en 5 met gelijk puntental eindigen? Eerst een halve beslissingscompetitie en 'daarna een hele, tussen de bovenste drie, in het gesloten seizoen? Laten we dan meteen flink zijn .en de doelcijfers laten beslissen. Dat geeft voor het hele seizoen garantie voor pittig spel tot de laatste minuut." Tot zover het Rotterdamse orgaan. En mijn persoonlijke mening? Ik vind elke vermeerdering van het tóch al te grote aantal wedstrijden (34") uit den boze. Zoals ik ook vergroting van de degradatiekans (3 in plaats van 2) m verband mefhet spelpeil een ongelukkig besluit acht j H d. e. van stam tot meubel, voor meubelen naar Moderne meubelen met fraai uiterlijk en voortreffelijke „zit" Amsterdam, Rozengracht 12, Tel. 30403 - Elandsgracht 122, Tel. 39777

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1959 | | pagina 4