WEF0 CHEMISCH REINIGEN - VERVEN Dames- en Herenkleding "'Suv, Amsterdam: Van Baerlestraat 19, telefoon 722286 Van Wou- straat 203, telefoon 720550 Linnaeusstraat 26, telefoon 50011 - Jozef Israëlskade 42 a, telefoon 722311 IN ZWEDEN KREEG DE TECHNIEK MEER WAARDE. Het is al weer enige tijd geleden dat voetballend Nederland uren aan het t.v.- toestel gekluisterd zat om de verrichtingen van de zestien finalisten in Zweden te aanschouwen De tijd van de Garincha's, de Didi's, Pélé's, Knpa s, Fontaine s en Hamrin's ligt „gelukkig" straks bij de aanvang van het seizoen 1958-1959 weer ver achter ons. Men zou als toeschouwer het vaderlandse voetbal niet meer kunnen waarderen. Niet waarderen vanwege de nog altijd grote technische tekortkomingen Wat gaat het voetbalspel toch gemakkelijk wanneer de techniek volmaakt is, de lichaamstechniek op grote hoogte staat, zodat de „ploegtactiek' voor een ieder uit te voeren is. Want wat te zeggen van de speltrant van de Brazilianen, volgens het schema 1-2-3-4? Keeper; twee backs, spil en rechtshalf, linkshalf en rechtsbinnen; linksbuiten, linksbinnen, middenvoor en rechtsbuiten. Een spelopvatting, die elke tegenstander in Zweden voor bijkans onoplosbare problemen stelde. Voor mij was bijv. een Didi in dit speltype in deze tactiek van achter zijn voorhoede opererende rechtsbinnen één der opmerkelijkste figu ren van de wereldkampioenschappen. Wonderbaarlijk zoals deze ras-voetballer telkens vanaf de rechtshalfplaats zijn rechtsbuiten Garincha lanceerde, zelf direct mee opkwam, vóór zich een altijd switchende voorhoede wist en dan de ballen haarzuiver op een Pélé, een Vava of een Zagallo schoof. Didi wist eveneens achtei zich een verdediging van dus vier man, die naast een overgrote positiedekking buitengewoon snel aansloot. Dit nu bedoelde ik met „een ploegtactiek die vooi elke speler te volgen was". De lichaamstechniek en conditie van de Brazilianen was dan ook perfect. Dat men deze ploeg uit het warme Zuiden niet vóór het tournooi algemeen als finalist en tournooiwinnaar had aangemerkt, kwam omdat men niet wist of deze Brazilianen naast hun fabelachtige techniek etc. ook mentale en lichamelijke hardheid zou bezitten. En juist dit laatste nu gaf de doorslag, zodat „hard" voet ballende ploegen als Engeland en Rusland ook tot overgave gedwongen werden. Het is voorbij en we wachten maar weer tot 1962. Zou het dan te realiseren zijn dat Nederland bij de laatste zestien ploegen is? Dat betekent vier jaren van voor bereiding; voorbereiding, die'zijn aanloop vindt in de clubteams. Zouden we in het nieuwe seizoen over de gehele lijn een vooruitgang in technisch opzicht te aanschouwen krijgen of blijft ook in het seizoen 1958-1959 het stugge betonwerk hoog genoteerd staan? Daten we hopen van niet. „De Volewijcker". Amsterdam-O. Commelinstraat 54 Telefoon 56384 Het aangewezen adres voor goede en goedkope

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1958 | | pagina 2