Anderlecht Meert 2 De Vogelaere 3 Vaillant 4 Degelas 5 De Koster 6 v. d. Wilt 7 v.Steen 8 H.v.d. Bosch 9 Mermans lOdeWael 11 J.v.d.Bosch Scheidsrechter J. H. Martens 11 Bartels lOv.d.Wel 9 Bakker 8 Huis 7 v. Dijk 6 Krist 5 Elzer 4 Haarms 3 v. Mourik 2 Boonkanp Pieters Graafland Ajax Den Haag, Amsterdam en Rotterdam jubileren 3 In de aanstaande herfst, aldus de Sportkroniek, zullen de afdelingen Den Haag, Amsterdam en Rotterdam de dag herdenken, waarop zij 60 jaren geleden wer den opgericht als plaatselijke voetbalbond. Wij noemen ze in de volgorde van de oprichtingsdata. De Haagse V.B. werd opgericht 1 October 1894 en is de oudste. In nauw overleg met Den Haag volgde Amsterdam twee weken later en kort daarop Rotterdam. In onze drie grootste steden werd gelijktijdig de behoefte gevoeld om plaatselijke competities op te richten voor lagere elftallen van de grote clubs en voor de kleine verenigingen. De Nederlandse Voetbal en Athletiek Bond, zoals de tegenwoordige K.N.V.B. toen heette, was met de oprichting van plaatselijke voetbalbonden niet ingeno men en zag daarin een aantasting van zijn positie, maar deze strubbeling werd na enig onderhandelen op een prettige manier opgelost. De toenmalige voorzit ter van de N.A. V.B., wijlen Frits van Leeuwen werd overtuigd van de goede bedoelingen der initiatiefnemers en loofde een zilveren medaille uit zowel voor de eerste Haagse als voor de eerste Amsterdamse kampioen, nog voor de Rot terdamse V.B. was opgericht. In Den Haag wérd dat H.B.S., die daarop overging naar de 2e klas N.A.V.B.waarin toen nog geen 3e klas bestond. Het instituut van door de N.V.B. (de athletiek was inmiddels los gelaten) erkende plaatselijke en gewestelijke voetbalbonden werd eerst in 1898 inge voerd. De Haagse V.B. was de eerste die erkenning kreeg. Bij de fusie in 1940 zijn de plaatselijke en gewestelijke voetbalbonden Afdelingen van de K.N.V.B. geworden, waarbij de oude namen helaas zijn vervallen. Die bonden hebben ontzaglijk tot de verbreiding van de voetbalsport bijgedra gen. Ze zijn 'n leerschool geweest voor de jonge clubs en voor bestuurders. Gaarne zijn wij de eerste om de aloude Haagse, Amsterdamse en Rotterdamse Afdelingen geluk te wensen met hun jubileum en de wens uit te spreken dat zij zullen blijven groeien en bloeien.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1954 | | pagina 3