,,'t Pelshnis" Bontbewaring, Reparaties Goed bedoeld 1 AIERICM HOTEL loos. Een duidelijke verruiming der amateursbepalinigen, of invoering van het sami-professionalisme, zoals dat in België, Zwitserlandi, Zweden enz. enz. bestaat, zal men daaraan moeten verbinden, wil men dat die hoofdklasse geen wassen neus zal zijn. Een hoofdklasse brengt alleen beter spel als men de voorwaarden schept die daarvoor onontbeerlijk zijn. J. HOVEN. Het Nederlands Olympisch Comité heeft de herdenking van het feit, dat het zestig jaren geleden is dat de moderne Olympische Spelen werden ingesteld, op sobere wijze willen herdenken met een sportcongres van enkele uren, met een soort sportforum en tenslotte met een tweetal herdenkingsredevoeringen, resp. van majoor Scharroo en minister Luns met als besluit op het toneel een apotheose, eindigend in een eerbetoon voor de stichter baron Pierre de Coubertin. Het initiatief van het N.O.C., uitstekend bedoeld, zal ook het bestuur van het N.O.C. slechts ten dele hebben bevredigd. De „herdenking" was geslaagd, doch het is geen sportcongres en geen sportforum geworden en de grote, brandende vraag waar het om ging en die behelsde wat alles nodig is voor onze sportont wikkeling naar de topklasse, doch eigenlijk óók voor de jeugd, is slechts in vage, theoretische zinnen aangeroerd, doch stellig niet op het vereiste deskundige niveau behandeld. Voor „sportleider" van de jeugd zijn zekere algemene theore tische eisen onmiskenbaar nodig, dat zal niemand verwaarloosd willen zien, behalve dan blijkbaar de overheid, die aan deze eisen niets doet en op schro melijke wijze de belangen van jong Nederland verwaarloost. Men leze wat Dr. Rijsdorp (Inspecteur der Lichamelijke Opvoeding in Den Haag) in zijn vluchtige samenvatting van wat hier door de overheid nagelaten werd, o.a. zeide: Er is een ontstellend tekort in ons land aan mogelijkheden om ons volk licha melijk op te voeden. Zeer onvoldoende velden en banen, in het nieuwe gedeelte van Den Haag, zo groot als Alkmaar, niet één gymnastieklokaal; 800 van de 1100 gemeenten zonder gespecialiseerde sportleiders; 83% lichamelijke opvoeding door niet gespecialiseerde klasse-onderwijzers; drastische vermindering van de uren voor l.o. bij de nieuwe richtlijnen voor onderwijs in verschillende sectoren en zo zijn nog honderden voorbeelden aan te halen uit alle staden en bovenal van het platteland" Dat was een ernstige en duidelijke aanklacht, doch wat helpt het? Het is slechts een herhaling van wat door ons en velen vóór en mèt ons al in alle toonaarden is gezegd en geschreven. Maar eigenlijk zou het op dit congres gaan over de topprestaties, de training en opleiding daartoe, over alle factoren die daartoe bijdragen moeten. Hier ont brak het aan deskundige inleiding en voorlichting. Wél zaten er mannen, die op dat gebied hun sporen ruimschoots verdienden, in de zaal (Quarles van Ufford, Karei Lotsy, Frans Kuipers, Jan Blankers en vermoedelijk nog wel meer wier namen ons zo gauw niet te binnen schieten of die we niet opgemerkt hebben) doch die bleven op hun stoel zitten. Er was trouwens voor een diepgaande ge- daahtenwisseiinig geen tijd. Men hoorde alleen wat over theoretische eisen voor leiders lichamelijke opvoeding enz., doch de grote zaak van de opleiding en de training voor topprestaties (zoals o.a. voor deelnemen aan Olympische Spelen vereist worden, de zeldzame kunst van „coaching", waarbij we o.a. moeten den ken aan wat Joris van den Bergh en Karei Lotsy schreven in (hun boek „Myste rieuze krachten in de Sport") daarvan werd zelfs niet gerept. En daar ginig het toch om. J. HOVEN. J. STRIKKERS cnrfnrTTi rr Sarphatipark 80 Gr°te SOrter™ë Amsterdam-Zuid Bontmantels, Vossen en Stola's Telefoon 94406 tegen de meest concurrerende prijzen Amsterdam - Leidseplein 28-30 één pers. kamers van f 7.tot f 10.- twéé pers. kamers van f 16.tot f 2! ezelnsief ontbijt Zalen voor Feestmaaltijden Vergaderingen en Congressen Film-cabine met -Toestellen

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1954 | | pagina 5