De sport en het Rampenfonds ASTORIA HOOGLAMDËB - AUTOBAJfDEJf 80856 STIET AEEEEST nieuwe banden en de gebruikte coveren of repareren MAAR OOK Uw wagen uitlijnen en de wielen balanceren Tel. Helicopterstraat 24 (achter 't Stadion) - Prinsengracht 308 37361 En de sport en het publiek! Het spontane aanbod van Ajax en Blauw Wit om een wedstrijd te spelen ten bate van het Nationaal Rampenfonds, heeft destijds waardering gevonden en zeker niet minder de royale geste van A.F.C., die bij de eerste thuiswedstrijd de recette-pot (ik meen een kleine 2 mille) omkeerde, de schenking uit de kas van 5000 gulden door Ajax en nog zo vele bijdragen méér van bonden en clubs, die we ons niet allen herinneren, doch die met elkaar zeker een paar ton bedragen. Denk niet dat het daarbij gebleven is en dat het daarbij blijven zal! Sportlui hebben trouwens individueel óók in grote meerderheid het hunne bijgedragen en nog meer zal ongetwijfeld ook volgen. Maar één ding verlieze men daarbij niet uit het oog en vooral de sportwereld begrijpe dat goed namelijk dat de sportbonden en clubs hier de bemiddelaars zijn, die het geld doorgeven dat door het publiek wordt opgebracht! Hier ziet men weer eens het nauwe verband tussen de sportwereld en het sportpubliek. Het grote publiek vult in de meeste gevallen en zeker bij voetbal de kassen der sportorganisaties en wie niet de kunst verstaat het publiek te trekken, en dus dat publiek iets goeds te bieden, die zal het ook aan de middelen ontbreken. Als bonden en clubs schenkingen doen voor een erezaak als waar het hier om gaat, dan is dat een geste, die het mede namens het sportpubliek doet. Men ziet, dat we ten volle erkennen de grote rol die het publiek bij de sport vervult, doch juist daarom sta men ons óók toe dat we nog eens duidelijk in het licht stellen, dat deze belangrijke rol, welke het publiek vóór de sport vervult, aan dat publiek toch generlei rechten verleent tot medezeggenschap in sport- aangelegenhedenEnkele reacties van het publiek in de laatste tijd (bemoeien met de leiding, agressief optreden tegen spelers van de „tegenpartij" enz.) zijn aanleiding geweest, dat over de houding van het publiek bij sportwedstrijden enkele publicaties verschenen zijn, o.a. ook in het katholieke blad De Maasbode van de hand van P. Boymans, nationaal sportadviseur. De schrijver richt zich speciaal tot de „supporters", wat nog iets anders is als „het sportpubliek". Maar degenen, die uit het publiek tot reacties op het spel tijdens wedstrijden komen, zijn in de regel zij die men „supporters" is gaan noemen. Welnu, de heer P. Boymans hekelt het zich aanmatigen van „rechten en vrijheden" door de supporters en de invloed die zij zich hier en daar op de leiding van clubs hebben weten te verkrijgen, meestal door de duiten die zij ver schaffen. Zijn slotconclusie luidt: „Bestuurderen, maakt u toch vrij, uit deze dwangbuis. U moet leiding geven en moogt niet geleid zijn, anders is uw houding een leugen t.o.v. uw eigen spelers. Durft daarom de supporter de hoogste waardering te geven, wegens zijn morele steun en durft tegen hem op te treden waar op dit gebied de stukken komen, ongeacht de „paar kwartjes". Supporters, met die entree koopt gij alleen maar het recht om de wedstrijd te BAR - CAFÉ - RESTAURANT Vijzelstraat 22-26, Amsterdam Telefoon 33563 Uitstekende muziek

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1953 | | pagina 3