Het internationale programma Afscheid Jan Potharst DenemarkenNederland is de eerste schrede geweest op het doornige pad der landen wedstrijden, dat door de bestuurderen van de K.N.V.B. voor het Neder lands elftal is vastgesteld. Dit programma voor 19521953 is als volgt: 19 October 1952: BelgiëNederland te Antwerpen. 15 November 1952: Engeland (amateurs)Nederland te Huil. 22 Maart 1953: NederlandZwitserland te Amsterdam. 19 April 1953: NederlandBelgië te Amsterdam. Met verschillende oefenwedstrijden en wedstrijden voor districts-elftallen en de B.-ploeg is voor dit seizoen het internationale programma wel weer voldoende bezet, doch men bedenke daarbij, dat er, de wedstrijd van 15 November tegen de Engelse amateurs uitgesloten (men kan die ontmoeting niet als een full-internatio- nal beschouwen), gespeeld moet worden tegen profs. Immers ook de Belgen en Zwitsers ontvangen vergoeding in baar geld voor hun spel en zijn dus beroeps spelers, al zullen zij in de meeste gevallen van de verdienste als voetballer niet kunnen bestaan. En de kansen, die onze ploeg tegen de aanstaande tegenstanders zal hebben, zal wel geen insider al te hoog aanslaan. De Belgen, die op 26 Novem ber in Engeland tegen All England (profs) spelen, op 25 December tegen Frankrijk en op 19 Maart tegen Spanje, komen dus beide malen wel beslagen ten ijs. Dat zij minder sterk zouden zijn dan het vorige jaar, is moeilijk aan te nemen. De Zwitsers zijn ook als sterke tegenstanders te beschouwen. Het simpele feit, dat zij j.l. Zondag van de geduchte Hongaren slechts met 24 verloren (rust 22!) bewijst dat al afdoende. Maar toch is het goed! Wij moeten tegen sterke tegenstanders spelen, niet in de schulp kruipen, de ploeg zo goed mogelijk voorbereiden. De eerste klasse clubs moeten niet langer als rem fungeren bij de voorbereiding voor de nationale ploeg, doch zij dienen in het algemeen voetbalbelang, doch stellig even zeer in hun eigen belang, zoals in het verleden ook is geschied, flink mee te werken om Oranje weer meer in tel te brengen. Er zit in de huidige situatie voor goede energieke jonge kerels juist een gewel dige prikkel. Juist nu winnen, juist tegen deze sterke profs het allerbeste bereiken. Zo kan liet peil wel degelijk omhoog gebracht worden, al zal dan het hoogste niet be reikt worden. J. H. Met enige teleurstelling hebben we kennis genomen van het thans wel definitieve plan van Potharst om niet meer uit te komen. De aanvoerder en de nestor van de ploeg vindt dat nu een jongere speler in zijn plaats moet treden, ondanks alle hem gedane verzekeringen dat hij zijn plaats in de ploeg nog volkomen waard is en zijn afscheid een verzwakking be tekent. Natuurlijk moet zijn besluit aanvaard en gerespecteerd worden, zodat ons allen niets anders overblijft dan afscheid van Potharst te nemen als speler van Ajax 1. We weten ons de tolk van het publiek als we onze grote waardering uitspreken voor het enthousiaste, vaak zeer sterke spel van de scheidende aanvoerder, die tot de beste backs van ons land heeft behoord en een grote steun geweest is voor zijn elftal. Een Ajacied in op tima forma, die ook bij het grote publiek nog lang in de herinnering zal blijven! J. H.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1952 | | pagina 12