HET PARODL Rat Verlegh: „Onze achterhoede faalde door een tekort aan kwaliteit" Het betere merkrijwiel RrtVrfl" KONINGINNEWEG 212 Café-Restaurant ggl\\J Y VJLX hoek Saxen Weimarlaan 9 Sedert 1 September weder DE GEHELE DAG GEOPEND Prima consumpties - Gezellig bitteruur - Zaal voor vergaderingen tel. 21649 Aanbevelend, A. DE GRAAFF Kees Rijvers stapte na de wedstrijd tegen Zwitserland de arena uit en de kleedkamer in met de opmerking: „Ik vond het vandaag allemaal zo ver. Kilometers moest ik sprinten om uit de achterhoede in de aanval te komen!" Zijn leermeester, die tevens een der leermeesters van het Nederlands elftal wil zijn, de heer A. W. Verlegh (oftewel Rat Verlegh) knoopte die woorden in zijn oren en kwam er op de Dinsdagavond-training van de „club" in de V.U.C.-tent mee op de proppen. Om mede hierdoor te bewijzen, dat er dus kennelijk aan het „inzicht en de tactische manoeuvres" iets ontbroken heeft. Niettemin had Verlegh, voor zitter van de Keuze-commissie, uiteindelijk veel waardering voor datzelfde „tac tisch inzicht". Ondertussen is diezelfde wedstrijd in Bazel („Een overwinning was mogelijk geweest voor ons," aldus Verlegh) waarschijnlijk van grote invloed geweest op de trainingsmethode. Er zal in de toekomst méér gedaan worden aan verbetering van de tactiek; de lessen zullen, zoveel mogelijk, practischer worden. Vandaar, dat dezer dagen over het Haagse sportveld „tactisch" de stem van coach Jaap van der Leek galmde, via een microfoon en tal van luidsprekers in de richting van twee elftallen, die elkander in een serieuze oefenwedstrijd bekampten. Zonder dat het spel onderbroken werd op dat punt had alléén Karei van der Meer het voor het zeggen wees Van der Leek twee en twintig (van de negen en twintig) candidaten voor elf Oranje-truien op hun taak in het systeem. Hij ver telde hun, aan wie zij bij de dekking en waaraan zij bij het positiekiezen te denken hadden. Deze aanwijzingen waren nuttig. Ik geloof, dat velen straks in een internatio nale oefenwedstrijd of een helemaal echte interland, wanneer Jaap van der Leek geen mond open mag doen tijdens het spel, af en toe toch wel die stem nog zullen horen en zich herinneren, wat hun deze avond in het oor is gegalmd. Die les was bovendien allerminst vervelend. De man-aan-de-microfoon vond de prettige afwisseling, strooide vlotte opmerkingen tussen zijn zakelijke kant tekeningen door: „Rien Terlouw heeft schoen maat 46 met pijn, kijk uit, Abel", of: „Al ben je bij de luchtmacht, Fred, daarom hoef je nog niet zo hoog te schieten!" zo werd het „praatje" dor, noch vervelend. En de spelers reageer den, tastten onmiddellijk toe en herstelden hun fouten. Roosenburg, Sneeks kanonnier, wuifde zelfs met de hand terug. Alsof ie zeggen wilde: „Dank U, ik heb het nu door." Ik zou er helemaal geen bezwaar in zien, als die prettige, leerzame methode ook door de clubs, die over een licht- en een microfoon-installatie beschikken, werd overgenomen. Op deze wijze leert men in de practijk systeem spelen. En niets is er zo belangrijk. Naast een goede technische ontwikkeling en een harde body-training uiteraard! Laten we nog even terugkeren tot de nabeschouwing van Rat Verlegh over Burco

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1950 | | pagina 12