AJAX-HENGELO HOUWELING's G™ ORANSI Twee zinsneden in verschillende verslagen van de wedstrijd WageningenAjax hebben ons in het bijzonder getroffen. Verschillende bladen, o.a. De Volkskrant, spraken van een sportief gespeelde wedstrijd en ook uit de Ajax-kring vernamen we, dat het een aangenamer partijtje was dan de week tevoren tegen A.G.O.V.V. In De Telegraaf lazen we van „een lusteloos spelend Ajax" en dat heeft ons minder prettig getroffen. Of was het misschien „gereserveerd", ietwat angstig mogelijk na de pijnlijke ongevallen van de week tevoren, waardoor de beste voor waarts Michels en de veelbelovende stopper-spil Looyen uitgeschakeld werden? Er was dientengevolge bij Ajax een minder prettige stemming ontstaan, héél be grijpelijk en bovenal heel menselijk. Want niets herinnert sterker aan de onaan gename kant van het competitie-voetbal, als het feit, dat enkele kameraden zodanig gewond worden, dat zij in elk geval voorlopig uitgeschakeld zijn. Wan neer dat in de eerste de beste competitie-wedstrijd na een onvrijwillige over brenging in ander competitie-verband gebeurt, dan zal niemand zich verbazen, dat Ajax over die overheveling naar Oost nu niet bepaald enthousiast is. Daarbij komt, dat de ploeg geducht verzwakt is door deze aderlating. Wanneer Ajax zonder Michels en Looyen in Wageningen gelijk spelen kan, lusteloos en angstig spelende, dan is het volkomen logisch, dat Ajax, mèt Michels en Looyen, dit partijtje gewonnen zou hebben. En zo is er het eerste verliespuntje al weer, dat onder normale omstandigheden niet gekomen zou zijn. Maar tenslotte helpen deze overwegingen niemandal en is het voor Ajax zaak de lust volledig te herkrijgen en de angst te overwinnen. We mogen het dan betreuren, dat op deze wijze één punt verloren ging, be wezen is inmiddels in de beide eerste competitie-wedstrijden in dit seizoen, dat er redelijke mogelijkheden zijn om ook in dit jaar nog een rol te spelen en in elk geval, dat vrees voor de lie of 12e plaats, nu niet in die mate behoeft te bestaan als na het echèc in het A.R.O.L.-tournooi tegen V.V.A. door pessimisten mis schien al wel gekoesterd werd. Het lijkt mij het verstandigst, dat Ajax zonder vrees voor die laatste plaatsen poogt er het beste van te maken, óók zonder aan kampioenschappen te denken. Want ook dat levert een zekere druk op het spel, die nu niet bepaald tot prettige wedstrijden leidt. Mijn persoonlijk oordeel is, dat Ajax in dit seizoen geen kam pioen wordt, doch ook te sterk zal blijken voor een plaats aan de staart. Trou wens, Amsterdam gaat een heel moeilijk seizoen tegemoet: geen kampioenen, maar wel in West C. degradatie-candidaten, als er tenminste in Amsterdam- Noord niet tijdig herstel intreedt. Ajax kome geleidelijk tot groter krachtsontplooiing en bouwe de hernieuwde ploeg op, die het volgend seizoen weer kampioen moet worden! Maar dan moet ook de angst en de laksheid overwonnen worden en dient er weer bezieling in de rood-witte gelederen te varen. Zou dat heden nog niet het geval zijn, dan dreigt er stellig ernstig gevaar van de Hengeloërs. Die hebben j.l. Zondag tegen D.W.S. in Hengelo nu ook geen beste beurt gemaakt en zelfs de Twentse pers spreekt van te grof spel. We lazen b.v. in de Sportkroniek: „dat de Westelijke ploegen tegen de Oostelijke elftallen aan het forse spel moeten wen nen," dochis dat nu niet de zaak omdraaien? De Oostelijke ploegen zullen moeten trachten hun te grove speelwijze (ook al is die dan niet opzettelijk unfair)' te herzien en aan te passen aan het Westelijke spel! Heus, als dat niet gedaan wordt en als ook de scheidsrechters niet met uiterste gestrengheid tegen grof en gevaarlijk spel optreden, dan is het leed niet te overzien. Onze amateurs willen voor hun genoegen spelen ènhet publiek wil voetbal zien, eerlijk spel, dat het oog bekoort en geen onbeschaafde en onver antwoordelijke speelwijze. Ik ken Hengelo uit mijn jeugd. Na de grote periode van Tubantia is in de stad der Storken Hengelo omhoog gekomen en na een degradatie voor enkele jaren opnieuw tot de eerste klasse doorgedrongen. Hengelo heeft in Twente en heeft in het Oosten geen slechte naam en als de ploeg enthousiast speelt en alles op alles zet binnen de perken van het reglement en ook van de ongeschreven wetten der sportiviteit, dan zal Ajax en dan zal het Amsterdamse publiek deze Twente naren met vreugde begroeten, ookals zij zouden winnen. J. HOVEN.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1950 | | pagina 4