lééé (tie knuit! FLEISSIG In Zweden. Finland en de Olympische spelen. Voor Tandwielen Nwe Ridderstraat 15 DT OTV/I tel. 41633 - 40985 ÜIjVIU Amsterdam Hotel, Cafe - Restaurant Niet minder dan negentien spelers, en daaronder 16 internationals, is Zweden kwijtgeraakt aan het professionalisme. De situatie in Zweden vertoont overeen stemming met die in ons land. Men ziet geen kans de overgang te bemoeilijken, daar men dat tegenover de betrokkenen niet verantwoord acht. Toch was er, bij een bespreking van de eerste klasse clubs in Zweden, een meerderheid vóór een bepaling door de Zweedse bond, dat er een tijdperk van minstens drie maanden gesteld moet worden voor de overgang. In France Football schrijft één der kopstukken van de Zweedse sportpers en oud-international Wolf Lyberg uit Stockholm, dat de Zweedse amateurs ook al lang geen amateur meer zijn, zoals men dat in de absolute zin bedoelt. Zij hebben geen salaris, doch wèl ontvangen zij 20 kronen voor hun eten, 35 kronen voor een thuiswedstrijd en 75 kronen voor een uitwedstrijd. Verder hebben de clubs het recht alle spelers op het einde van het seizoen een geschenk in baar geld te geven van maximum 4500 kronen. De bond moet deze bedragen goed keuren. De y bond kan dan voor de internationals nog extra geldelijke beloning toekennen. Zo werden de spelers van Rio, buiten hun kosten en zakgeld, met 3000 kronen beloond. Verder is de transfer tussen een club en een speler geheim. Natuurlijk lekt dat vaak uit en is men wel ongeveer georienteerd. Om een speler uit een kleinere club voor een liga-club te kopen, werd onlangs nog 7000 kronen betaald. Het amateurisme in Zweden bestaat dus in feite al lang niet meer. Maar toch meent men in Zweden, dat er grote bezwaren verbonden zouden zijn aan de officiële invoering van het beroepsvoetbal voor de hoofdklasse, omdat het commercieel nauwelijks mogelijk geacht wordt. Uitgerekend is, dat de wedstrijden voor de hoofdklasse in Zweden in doorsnee door 13.000 mensen bezocht worden. Dat is zelfs méér dan de doorsnee in Frank rijk. Maar het verschil is, dat al die grote Zweedse clubs, Malmö, A.I.K., Dyur- garden, Oerebro, Gais, Göteborg, Joenköping en Norrköping, gevormd worden door verschillende afdelingen, d.w.z. een sectie voetbal, een sectie athletiek, tennis, wintersport enz. En al die andere secties drijven op de inkomsten van voetbal. Zou men er professional-voetbalclubs van maken, dan dreigen die clubs en daarmee die andere sporten, ineen te storten. In elk geval schrikt de bond en schrikken de betrokken clubs terug voor de ingrijpende reorganisatie, die bij de invoering van professionalisme (officieel) der voetbal-afdelingen nodig zou zijn. Daar komt nog bij, dat met de invoering van het professionalisme de kans. op aankoop van Zweedse spelers door het buitenland geenszins opgehouden is. Men ziet, hoe groot de overeenkomst is met de situatie in ons land. Maar zou men ten onzent niet reeds een eind in de richting van een oplossing zijn, wanneer men bereid was dezelfde vergoedingen toe te staan, die de Zweden officieel bewilligen Volgens de Prawda (Moskou) streeft Finland met de organisatie imperialis tische oogmerken na! ,,Het is een ieder duidelijk, dat Finland, dat zich steeds over zijn armoede beklaagt, niet zulke dure en omvangrijke werken voor slechts zulk een kortstondige ontvangst, permitteren kan. In Finse democratische kringen heeft men herhaaldelijk gewezen op het feit, dat op strategisch belang rijke punten nieuwe vlieghavens aangelegd worden en oude vliegvelden voor het landen van zware bommenwerpers gereed gemaakt worden. Havens worden voor het gebruik van grote schepen vergroot en uitgebaggerd, dat alles onder de dekmantel van voorbereiding op de Olympische Spelen van 1952 te Helsinki." Onze van ouds behende keuken verzorgd zoals voorbeen Warmoesstraat 123-129 (achter de Beurs) tel. 45972-45977 - Amsterdam-C.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1950 | | pagina 11