Het Nederlands elftal. OIL Goede reis en veel succes 1 't gaat gesmeerd - - met 1 7IDP7PlN[C I voor auto en motor 4 Wij willen ook in deze uitgave de nationale voetbalploeg even een hartelijk goede reis en veel succes toewensen. Op zulk een ogenblik zet men alle locale en regionale gevoelens ter zijde en gevoelt men zich Nederlands sportman, res pectievelijk sportliefhebber. De elf, door de heren Herberts, Triebei en Verlegh aangewezen, is thans onze vertegenwoordigende ploeg. En het is derhalve logisch, dat onze beste wensen haar mee gegeven worden op de reis naar het hoge Noorden, waar wel zeer in het bijzonder in Stockholm een zware strijd gestreden moet worden. Het is onze gewoonte, vóór de samenstelling van een Nederlands elftal een critisch oordeel uit te spreken, doch eveneens om nadat de keuze gedaan is, die keuze te aanvaarden en slechts van harte te hopen, dat het een gelukkige keuze mag blijken te zijn. Het simpele feit, dat nu weer terug gegrepen is naar Clavan, die men toch bewust eerst uitgelaten heeft, bewijst, hoe slecht we in ons land in de vleugel spelers zitten. Clavan dankt zijn benoeming aan die omstandigheid en aan het toeval, dat de Heerenveners voor de oefenwedstrijd te Utrecht bedankt hebben. Of dat bedanken van Lenstra en Hofma wel juist was? Natuurlijk valt er niets op aan te merken. Een amateur moet onder alle omstandigheden kunnen bedan ken als hij wil. Alleen achten we het minder juist, als ,,een club" bedankt en dus clubbelangen boven nationale sportbelangen gesteld worden. Dit is echter een persoonlijke visie, we respecteren een tegenovergestelde mening volkomen. We juichen het toe, dat niet alle clubs er precies zo over dachten als Heerenveen, want zonder de Heerenveners werd het voor de aanval al een niet volkomen rationele oefening, doch wat zou er van deze oefenwedstrijd (die toch zéér nodig was) terecht gekomen zijn, wanneer de vereniging Ajax haar vijf spelers even eens verzocht had voor de eer te bedanken. Waar ook Terlouw weer eens ontbrak, daar zou het dan een willekeurige wedstrijd van een lichtelijk versterkte B.-ploeg geworden zijn, doch van de zo zeer gewenste en in elk geval ook be doelde training en laatste selectie van het Nederlands elftal zou niets terecht gekomen zijn. Een zo lange en zo late kampioenscompetitie is trouwens, hoe bijzonder interes sant deze kampioenswedstrijden trouwens ook zijn, wel voor meer factoren on gunstig. Zo komt bijvoorbeeld het district Amsterdam van de K.N.V.B. in het geheel niet aan bod in dit voorjaar, waarin nu reeds zo veel eigenlijk te veel! van onze amateurs, tenminste van de spelers van de kampioensploegen, ge vergd wordt. En tóch betreur ik het, dat we het Amsterdamse elftal niet eens weer in actie kunnen zien, want zulk een ploeg mag er zijn en zou al heel weinig onderdoen voor de nationale ploeg. Een elftal met Van Raalte, Potharst en Wilders (of één van de twee jonge backs der Zebra's), met de middenlinie van Ajax en vóór naast Michels, Koekebakker en Lakenberg en de beste twee vleugelspelers van het ogenblik, zulk een ploeg kan elke tegenpartij weerstaan en waarborgt een prima wedstrijd tegen een sterke tegenstander. Misschien dat men de oude A.V.B. toch nog een kans kan geven! Maar we zijn even afgedwaald van ons Nederlands elftal, dat nu één van de zwaarste wedstrijden gaat spelen, die men zich maar denken kan. De Zweden in eigen huis en dan bovendien nog geïnspireerd door de revanche-gedachte, dat wordt een veel zwaardere krachtproef dan die, welke Engeland-B. vermocht te geven. Dit Zweedse spel zal productiever zijn, dan het fraaie Britse voetbal in de breedte, dat het beslissende schot miste en toch óók nog wel een beetje de extra energie, die men straks in Stockholm van de Zweden verwachten kan. De vraag is nu maar: is onze ploeg opnieuw tot zulk een spel, als in de wedstrijd in het Olympisch Stadion tegen Engeland-B. vertoond, in staat te achten? We hopen het allen tezamen, die het goed menen met het Nederlandse voetbal. J. HOVEN.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1950 | | pagina 4