HET NEDERLANDS ELFTAL kon weer geen doelpunt maken. welkom in Amsterdam en in het Ajax-stadion. Gij hebt hier met Uw serie kam pioenschappen respect afgedwongen en sympathie verworven. Het beste bewijs van de waardering, die Uw spel hier ondervindt, isdat héél Amsterdam verre van gerust is over de uitslag. Die nederlagen van Ajax tegen Volewijckers en Feijenoord in de beide laatste wedstrijden hebben bovendien het zelfvertrouwen mogelijk iets geschokt. Doch wèl hoopt men op een mooie, sportieve kamp, waarin beide ploegen zich tot het uiterste geven. Moge het spel geheel in over eenstemming zijn met de grote reputatie van beide clubs! J. HOVEN. Het meest opvallende van de wedstrijd van het voorlopige Nederlands elftal in het stadion van Feijenoord was, dater 50.000 lieden naar waren komen kijken, waarbij ettelijke duizenden uit alle oorden des lands. Het was dan ook heel druk op de „autostrade" tussen de hoofdstad en Peijenoord. Het verkeer was ditmaal uitstekend geregeld. Het blijft intussen verbazen, dat op een dag in de week 50.000 bezoekers kwamen opdagen. Fabrieken en bedrijven gaven om 4 uur of uiterlijk 4.30 uur vrij en de grote massa kwam dan ook vlak voor het begin opdagen. Brentford is een uitstekende trainingspartner gebleken. De ploeg speelde een goed positie-spel, maakte géén buitengewone indruk, doch heeft vooral goed ver dedigd en ettelijke malen goed gecombineerd aangevallen. Het spel was te lang zaam en het schot onvoldoende. Vandaar, dat de Britten geen doelpunt maakten en niet meer dan een of twee normale kansen kregen, ondanks hun goede tech niek. Aan dat manko aan tempo dankte de Nederlandse ploeg het, dat zij niet verloor (zelfs niet met 01!), maar ook nu weer werd niet gewonnen, ook nu weer die hatelijke 0, diè schotloosheid van de voorhoede! Eigenlijk was het dat ook niet. Want er is herhaaldelijk, speciaal door Rijvers, geschoten en zelfs een paar keer op het doel. Maar dan stond die doelman van Brentford op zijn plaats en toonde zijn zekerheid en kijk op de situatie. Trouwens, in het veld was de Nederlandse ploeg sterker, er waren zeker drie aanvallen op het Britse doel tegen één op dat van Nederland. Maar wat onze voorhoede ook probeerde, het lukte niet. Telkens schoot men in laatste instantie tekort, telkens haperde er iets aan de combinatie, aan het positie kiezen bij voorzetten, kortom er was op het beslissende moment geen dash, geen tempo en geen schot. Vooral echter ontbrak de intelligentie voor de productieve pass op het beslissende ogenblik. Nóch de zwoegende Roosenburg, nóch de zeer actieve Rijvers of de meer defensief opererende Lakenberg hoe wel ze alle drie niet slecht, niet onvoldoende, waren vermochten bij een der vele kans biedende aanvallen de kroon op het werk te zetten. Het bleef alles heel matig, meestal te peuterig spel. Het minst voldeden de beide vleugelspelers, van wie Schrumpf nog herhaalde lijk nuttige dingen in het veldspel deed, doch Clavan vrijwel permanent beneden de middelmaat bleef. De Britse aanval, door een goed plaatsende middenlinie behoorlijk gesteund, was niet geweldig. De Belgische voorhoede was een half jaar geleden op hetzelfde veld vóór de rust gevaarlijker door haar hoger tempo. Onze verdediging goed, Kraak, zoals steeds, betrouwbaar, had het niet druk en de backs Potharst en v. der Sluys stonden hun mannetje. Als steeds zeer betrouwbaar (en „hard" af en toe!) was stopper Terlouw. De invaller Verbeek (later vervangen door Huy- brechts) pasten zich niet onverdienstelijk aan, al waren zij stellig de minsten, en de uitblinker was, ondanks nog af en toe slordig plaatsen, Van der Hoeven, die in baltechniek niets onder deed voor de Britten en hen meestal te vlug af was. We kunnen ons dan ook indenken, dat de Keuze-Commissie aan deze defensie vast houdt, ook al wordt het systeem nog steeds niet consequent toegepast. Zeker, Terlouw is een „uitgesproken" stopper, doch de backs vertonen een men geling van het orthodoxe systeem (gevarieerd naast en achter elkaar spelen) en het S.S. Dat zij echter consequent hun vleugelspelers dekken, daar is geen sprake van. En dat dit geen ongelukken veroorzaakte tegen Brentford kwam, omdat deze club van de lie divisie geen snelle voorhoedespelers had, die de vrij heid, die ze hadden, goed uitbuitten. Hun spel was in de breedte of door trough- pass door het centrum, zelden echter via de vleugels. Maar nogmaals, deze verdediging zal, nu zij eenmaal ingespeeld is, moeilijk door wijzigingen te versterken zijn. Geheel anders is het echter met de aanval.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1950 | | pagina 4