Aj ax- Heeren veen lééê £lw kiriitt! 3 "S; fa. J. van der Zo uw De kampioenscompetitie neemt een aanvang. Shirt-Emblemen enz. Hartveldseweg 41 - Diemen telefoon 58487 (Amsterdam) r Ajax brengt Amsterdam de inzet van de kampioenscompetitie, die door tien duizenden Amsterdammers met grote spanning wordt tegemoet gezien. Het is nu uit met het feest! En niet alleen het feest is uit, ook „de kater" moet voorbij zijn! AjaxFeijenoord was nog in feestroes, AjaxVolewijckers in kater stemming. We hebben het al in ons overzicht tevoren geschreven: voor Vole wijckers was die wedstrijd het nieuwe einddoel van het seizoen, toen de run op de kampioenstitel mislukt was. En dat einddoel hebben de Over-IJ-ers prachtig bereikt, hun fraaie eindspurt met negen achtereenvolgende overwinningen, ge tuigt van een kracht, die bewondering afdwingt en een belofte inhoudt voor het volgende seizoen. Dat Ajax Zondag tegen de groen-witten niet in top-vorm speelde, omdat de vereiste inspiratie daartoe ontbrak, ligt voor de hand. Voetbal is nu eenmaal een kampspel en het strijd-element moet door inspiratie, door een geestelijke in stelling opgewekt worden. Ontbreekt dat, dan komt men nooit tot een volledige krachtsontplooiing. Thans echter komt het er in elk opzicht op aan, alles op alles te kunnen en te willen zetten, dus een prima physieke conditie en de vaste wil alles te geven, wat mogelijk is. Heerenveen moet sterk zijn en geroutineerd is die ploeg van de Noordelijke kampioenen óók. Gewend aan fors en hard open spel, gevaarlijk in aanval, stug in verdediging. De spelers zijn langzamerhand over-bekend, al zijn het dan niet allen Abe's! Maar zeker is, dat alle deelnemers aan deze competitie te beschouwen zijn als „de grote onbekenden"! Elk der zes ploegen kan een superioriteit aan de dag leggen, die iedereen verrast, ieder kan ook volkomen falen, Maurits kan bij wijze van spreken ongeslagen kampioen enAjax hekkensluiter worden. Afgezien van de spelcapaciteiten en de physieke conditie, die geen groot ver schil zal opleveren bij deze zes kampioenen, speelt de mentale instelling, de „gevechtswaarde" een zeer grote rol. In zo'n langademige krachtmeting wordt het uiterste van de geest en de energie gevergd. Dan komt het er op aan, wie de sterkste longen en het beste moreel heeft. Over dat alles tasten we in het duister, hetgeen eigenlijk de grootste attractie van dit kampioenstournooi is. Zo staat dan Ajax voor de kans op een negende, Heerenveen voor een eerste landskampioenschap, want hoewel de Heerenveners nu reeds negen malen kampioen van het Noorden zijn en dus ook negen keren deelgenomen hebben aan de slotcompetitie der afdelings-kam- pioenen, zijn zij er nog geen enkele maal in geslaagd daarom als eerste te eindigen. Maar ook Blauw Wit is dat nog nooit gelukt, om van de anderen te zwijgen. Limburgia is voor de tweede maal kampioen; Enschedese Boys en Maurits binden voor de eerste keer de strijd aan om de hoogste titel. Het is vanzelfsprekend, dat routine een rol van betekenis speelt en dat dus ploegen als die van Ajax en Heerenveen een streepje voor hebben. Daar staat echter tegenover, dat dikwijls nieuwelingen méér geestdrift en feu sacré ten toon spreiden. Het spreekt vanzelf dat er onafhankelijk van het resultaat van de wedstrijd veel belangstelling uitgaat naar enkele bekende spelers, in het bijzonder natuurlijk naar Abe Lenstra. Zal hij nu bewijzen, dat het verkeerd was, hem uit te schakelen voor de nationale ploeg? Laten we in elk geval bedenken, dat het feit, dat hij niet behoort tot de spelers, die aan de training voor het Nederlands elftal deelnemen, niet betekent, dat hij niet verkiesbaar is. De keuze-commissie blijft volkomen vrij in haar keuze. Welaan dan, energieke „Pompebladers", in het veld en op de tribune, hartelijk

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1950 | | pagina 3