AJAX-E.D.O. 4 Zie zo, de ban is gebroken, de eerste nederlaag moest geïncasseerd worden. Het was te voorzien, dat het er vroeger of later van zou komen, het doet weinig afbreuk aan het feit, dat Ajax de competitie met negen achtereenvolgende overwinningen op verbluffende wijze heeft ingezet. Dat er nu in drie wedstrijden maar 3 punten behaald zijn en evenveel punten verloren gingen, houdt toch wel een ernstige waarschuwing in. Tenslotte zal ieder moeten toegeven, dat wat Neptunus en 't Gooi kunnen, zeker binnen het bereik van Volewijckers, H.B.S., Xerxes, R.C.H., D.W.S. enE.D.O. moet liggen. Ziedaar dus wat de waar schuwing inhoudt. Ook toen Ajax „alle negen" geworpen had en ieder al van kampioen worden sprak, is in deze programma-uitgave er nadrukkelijk op gewezen, dat het uitermate verkeerd zou zijn te veronderstellen, dat de buit al binnen gehaald is. We kunnen verzekeren, dat de nederlaag van Ajax in Hilver sum, in de kringen van De Volewijckers het vuurtje nog aangewakkerd heeft. De ploeg uit Amsterdam-Noord is er de laatste tijd uitstekend in zoals men dat pleegt te noemen en natuurlijk put zij moed uit het verlies, dat Ajax tegen de Hilversumse geel-zwarten leed. Volewijckers zal als runner up de race volhouden tot het treffen Ajax Volewijckers in de Meer, wanneer geen plaatsje onbezet zal blijven. Overigens behoeft Ajax na deze eerste nederlaag geen ogenblik ontmoedigd te zijn. Ook de sterksten struikelen, tenzij men zoals bijvoorbeeld Heerenveen in het Noorden practisch geen eerste klasse tegenstanders heeft. Het was in elk geval geen smadelijke nederlaag, die Ajax in Hilversum leed. Zelfs de meest fanatieke aanhanger der geel-zwarten moest toegeven, dat Ajax veel beter voetbal speelde en met ongelooflijke tegenspoed te kampen heeft gehad. Maar desondanks had Ajax bij een dergelijke technische superioriteit niet mogen ver liezen en al die tegenspoed met schieten, al die schoten tegen het houtwerk, over en naast, camoufleren toch niet het voor een technisch zó knappe ploeg op vallende gebrek aan productiviteit. Dat komt trouwens ook uitstekend tot uit drukking in het doelgemiddelde. Tien doelpunten tegen in twaalf wedstrijden, dat is uitstekend (het laagste totaal tegen van alle zestig eerste klasse-clubs!) doch 27 goals maar voor, nauwelijks twee treffers per wedstrijd in doorsnee, dat is opvallend laag en getuigt terdege van een gebrek aan dash. Men kan zich er over verbazen, temeer daar thans zonder enige twijfel de beste opstelling, die mogelijk is, verkregen is en de spelers stuk voor stuk goede voetballers zijn. Nu waren tegen 't Gooi de beide binnenspelers zwakker dan anders. Dat destructieve spel ligt Van Dijk vooral niet en is ook niet gunstig voor Drager en Michels. Vandaar, dat Bruins eigenlijk de gevaarlijkste man was, maar tóch niet schot vaardig genoeg om alleen „matchwinner" te zijn. Het is vooral in zulk soort wedstrijden, dat vroeger de geroutineerde en fors doorbijtende Fischer wèl de weg naar het doel wist te vinden. We zijn benieuwd, of old Gerrit, die door Dr. Tetzner als genezen is verklaard, weer geheel op dreef komt na enige oefening. Als het tot kampioenswedstrijden komt en daarop blijven we vertrouwen! is het goed, dat Ajax méér dan vijf bruikbare voorwaartsen heeft. Ook het aantal van zes verdedigers is voor tien kampioens- wedstrijden te gering! Maar nu laten we ons zelf ook verleiden om over een kampioenschap van Ajax te spreken, terwijl w\j het waren, die steeds waarschuwden tegen een te groot vertrouwen. Laten we liever het Haarlemse E.D.O. welkom heten en verzekeren, dat de Haarlemse rood-zwarten hartelijk welkom zijn. We zijn er van overtuigd, dat Ajax een minstens even sterke tegenstand te overwinnen krijgt als jongstleden Zondag in Hilversum. Nu komt het op het moreel aan, geen ontmoediging door de eerste ernstige tegenslag. Is deze klip omzeild, dan is Ajax weer een flinke stap verder! J. HOVEN. 1

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1950 | | pagina 4