AJAX-S.V.V. Iéé4 die kmntf 5 Er zijn enkele weken verstreken, sinds Ajax in het veld trad en in het Olym pisch Stadion met 10 van Volewijekers won. Het is een wedstrijd geweest onder moeilijke omstandigheden, de gladheid van het terrein (er was tevoren zeer veel regen gevallen) en een merkwaardige draaiwind binnen het stadion ovaal, maakten goed spel heel moeilijk. Bovendien was de zéér enthousiaste tegenpartij niet gemakkelijk te bedwingen. Niettemin was deze achtste zege in successie voor de competitie (en de 14e achtereenvolgende overwinning in dit seizoen!) dubbel en dwars verdiend en met enige verwondering lazen we in enkele perscritieken, dat Ajax het geluk aan haar zijde had. Wie hier niet duidelijk heeft waargenomen, dat Ajax „beter voetbal" speelde en dat Ajax ook de beste kansen had, is toch wel zéér in zijn waarnemingsvermogen te kort geschoten. Dat in een wedstrijd met zó lage score, een technisch zwakkere tegenpartij met geluk winnen kan, dat is een vaststaand feit. En als die tegenpartij dan bovendien nog over onmiskenbare capaciteiten en een bewonderenswaardig uit houdingsvermogen beschikt, dan mag men het als een verdienste aanrekenen, van zulk een tegenstander op verdiende wijze te hebben gewonnen. Intussen was het volkomen logisch, dat Volewijekers door deze nederlaag zeer teleurgesteld was. Niet, dat de Over-IJ-ers op een zege gerekend hadden, maar zij hadden er stellig wèl op gehoopt. En dan was de situatie voor Volewijekers een zodanige, dat een overwinning nog allerlei mogelijkheden bood, na de nederlaag was de kampioenskans wel aanmerkelijk gedaald. De stand van zaken is zó, dat Ajax wel een geduchte inzinking zou moeten krijgen, willen Stoffelen en zijn mannen zich de eindzege nog zien ontgaan. Overigens is ook thans nog elke overmoed misplaatst te achten. Het is geens zins onmogelijk, dat Ajax een inzinking beleven gaat en dan is een voorsprong van zeven punten zelfs betrekkelijk gauw verspeeld. Ook al is Ajax thans herfstkampioen, het komt er op aan, in deze winter, respectievelijk in het vroege voorjaar, het afdelingskampioenschap te behalen en daardoor luister bij te zetten aan de glorieuse viering van het vijftigjarig bestaan. Onwillekeurig vraagt men zich: wie zou Ajax stel dat de Ajaxieden inder daad een inzinking zouden moeten doormaken! dan nog voor de eindstreep inhalen? Volewijekers? Of R.C.H., of E.D.O. Gelooft iemand, dat één van deze drie clubs nu negen wedstrijden achtereen gaat winnen? Wij zijn van het tegen deel overtuigd! Derhalve zal Ajax niet enkele, doch vele wedstrijden van de nog resterende tien moeten verliezen, wil de club van Koolhaas, Elzenga, Volkers en consorten, zich het kampioenschap in laatste instantie tóch nog zien ontgaan. En dkt geloven we, eerlijk gezegd, ook weer niet, daarvoor is deze ploeg toch te goed. Het doelgemiddelde van Ajax geeft overigens een duidelijk beeld van de kracht en de zwakke zijde van Ajax. Ajax heeft een hechte defensie en een niet voldoende productieve aanval. Zes doelpunten tegen in 8 wedstrijden, dat is subliem. Als men dan leest, dat Ajax „een verkeerd systeem" speelt, dan kan men zich denken, dat men daar wel enigszins verbaasd over is. Het is een ver keerd beoordelingssysteem om te menen, dat elke afwijking van het stopper- spil-systeem in alle consequenties foutief zou zijn. Een systeem richt zich ook naar de spelers, het is verkeerd, de spelers volkomen te onderwerpen aan het systeem. We spraken zo juist van de mogelijkheid van een inzinking. We erkennen die mogelijkheid, al geloven we er niet meer aan. Doch zou de ploeg, die vandaag in het veld komt, niet het beste doen, de eerste helft met een overwinning te besluiten en daarmede dus het kunststukje te volbrengen, alle negen tegen standers achtereenvolgens overwonnen te hebben! S.V.V., kampioen van Nederland, de club, die het vorige jaar promoveerde en in één jaar tijd kampioen werd, een inderdaad schitterende verrichting. Het is merkwaardig, hoe deze ploeg, die toch vrijwel geheel intact is gebleven, en die haar kracht zocht en vond in goed, technisch spel, die dadraan haar kampioen schap dankte, in dit seizoen zo weinig succes heeft. We hebben nog steeds geen verklaring gevonden van deze achteruitgang. Is het de reactie op het zo snel verkregen succes en óók op de physieke en geestelijke inspanning, die het be halen van de landstitel met zich bracht Of zijn er andere, diepere oorzaken We weten het niet, in elk gevalvertrouwen we S.V.V. niet zo recht! We hebben zo het gevoel, dat de ploeg toch in eens wel eens los zou kunnen komen en dè,n, zal het niet mee vallen, de Schiedammers te overwinnen! Zou Ajax vandaag de Schiedammers tot een uiting van hun ware kracht inspireren? j HOVEN.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1949 | | pagina 5